Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 5 marca 2024

Wycieczki po Podkarpaciu. Bóbrka – w świecie Ignacego Łukasiewicza

Szyb naftowy w muzeum Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa im. Ignacego Łukasiewicza mieści się na terenie kopalni w Bóbrce. (Fot. Marcin Jeżowski)

Wypad do Bóbrki niedaleko Krosna może być znakomitym połączeniem letniego wypoczynku z lekcją historii. To właśnie w tym miejscu w 1854 r. Ignacy Łukasiewicz wraz z Tytusem Trzecieskim i Karolem Klobassą założyli pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej, która działa do dzisiaj!

„Polak, który zmienił oblicze świata” – tak często nazywany jest Ignacy Łukasiewicz, który swoim odkryciem zapoczątkował erę przemysłu naftowego zarówno w Polsce, jak i na świecie. Opracowana przez niego i Jana Zeha metoda destylacji tzw. oleju skalnego, czyli ropy wolno wypływającej ze złóż, dała w konsekwencji dobrej jakości naftę. Ta z kolei posłużyła do oświetlenia.

Portret Ignacego Łukasiewcza w muzeum nafty w Bóbrce na Podkarpaciu.
Ignacy Łukasiewicz często nazywany jest „Polakiem, który zmienił oblicze świata”. (Fot. muzeum w Bóbrce)

31 lipca 1853 r. w lwowskim szpitalu na Łyczakowie po raz pierwszy publicznie zapalono lampę naftową. I to właśnie ten dzień symbolicznie uznaje się za narodziny przemysłu naftowego.

Muzeum Łukasiewicza w Bóbrce

Dziś na terenie kopalni w Bóbrce mieści się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa im. Ignacego Łukasiewicza. Jego charakterystycznym punktem jest kamienny obelisk, który w 1872 r. na pamiątkę założenia w tym miejscu kopalni postawił sam Łukaszewicz.

W muzeum zachowały się również „Franek” i „Janina”, czyli dwa oryginalne szyby naftowe z XIX w. Ten pierwszy powstał w 1860 r. i sięgał głębokości 20 metrów. Drugi, do dziś eksploatowany, miał pierwotnie 96 metrów, by potem pogłębiony ręczną wiertnicą sięgnąć aż 156 metrów głębokości.

Zwiedzający muzeum w Bóbrce mogą także zobaczyć m.in. zrekonstruowaną wiertnicę ręczną z 1862 r. a także drewnianą kuźnię kopalnianą z 1856 r.

Z kolei w pochodzącym z 1865 r. tzw. Domu Łukasiewicza, gdzie dziś mieści się budynek administracyjny, zorganizowano ekspozycję apteczną. W tym miejscu prezentowane są również słuchowiska, poświęcone historii odkrycia nafty i założenia kopalni ropy naftowej w Bóbrce. W nim możemy także podziwiać kolekcję lamp naftowych, fotografii oraz ekspozycję geologiczną.

We wnętrzach budynków można przenieść się w czasy, kiedy… na kopalni pracował jeszcze sam Ignacy Łukasiewicz. A to wszystko dzięki nowoczesnym ekspozycjom multimedialnym, które z pewnością przypadną do gustu zarówno młodym zwiedzającym, jak i tym nieco starszym – zachęca muzeum w Bóbrce.

Wycieczka do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa. Informacje praktyczne

  • Dojazd: Podróż samochodem z Rzeszowa trwa ok. półtorej godziny (70 km). Należy kierować się na Barwinek, a kilka kilometrów za Miejscem Piastowym odbić w prawo, na Bóbrkę.
  • Godziny otwarcia: 8 – 16 od wtorku do piątku, 9 – 17 sobota i niedziela, w poniedziałek nieczynne.
  • Bilety: 25 zł (normalny), 15 zł (ulgowy), 64 zł (rodzinny 2+2).
  • Strona muzeum naftowego w Bóbrce: bobrka.pl

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin