REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 24 czerwca 2024

Pomysł na wakacyjną wycieczkę. Ciuchcią po Bieszczadach

Kolejka w Bieszczadach cieszy się dużą popularnością. (Fot. Wit Hadło)

Wyprawa Bieszczadzką Kolejką Leśną to atrakcja, na którą nigdy chętnych nie brakuje. I nie bez przyczyny. Kilkadziesiąt minut leśnej przejażdżki to wspaniała okazja, by nacieszyć oczy tutejszą przyrodą oraz świetna odskocznia od górskiej aktywności. 

Jej stacja główna znajduje się 3 kilometry od Cisnej, w sąsiedzkim Majdanie. Kolejka obecnie kursuje na dwóch trasach: 6-kilometrowej do Dołżycy (czas przejazdu w obie strony: 1 godz. 20 min – w tym 20 minut postoju) oraz 9-kilometrowej do Balnicy (czas przejazdu w obie strony: 2 godz. – w tym 30 minut postoju).

Przed lub po przejażdżce bieszczadzką kolejką warto odwiedzić ciekawe muzeum na stacji. Najmłodszym zaimponują tu naturalnych rozmiarów wypchane zwierzęta.

Dorosłych zainteresują kolejowe pamiątki m.in. stare bilety, sprzęty, tablice. Są też stroje maszynistów czy konduktorów. To ślady bogatej historii, jaką ma bieszczadzka ciuchcia licząca sobie już ponad 100 lat! Jak ulał też pasuje do niej określenie: wyjątkowa – jest bowiem jedną z nielicznych kolejek w Europie o typowo górskim charakterze. 

Kolejka powstała do wożenia drewna

Bieszczadzka Kolejka Leśna powstała w 1898 r. Przed laty przewoziła głównie drewno, będąc w górskich terenach najlepszym środkiem transportu, z którego korzystali także ludzie. Kiedyś też jej trasy były dłuższe.

Tylko w latach 1956-80 przewieziono nią 2,4 mln metrów sześciennych oraz około 315 ton materiałów. Wraz z upływem czasu transport samochodowy okazał się jednak bardziej ekonomiczny i 1 grudnia 1994 r. wąskotorówkę wyłączono z eksploatacji. Nie był to jednak jej koniec.

Przed zapomnieniem uratowała kolejkę, złożona z pasjonatów Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. Dzięki temu dziś może wiernie służyć turystom. 

Majdan w Bieszczadach, stacja kolejki wąskotorowej
Przed lub po przejażdżce bieszczadzką kolejką warto odwiedzić ciekawe muzeum na stacji w Majdanie. (Fot. Archiwum)

Bieszczadzka Kolejka Leśna. Przydatne informacje:

DOJAZD Z Rzeszowa do Majdanu (przez DK 19 i Wielką Pętlę Bieszczadzką) jest ok. 127 km. Przejazd samochodem zajmuje ok. 2,5 godziny. 

GODZINY PRZEJAZDÓW BKL (w lipcu i sierpniu): 

WT.-PT.: Majdan – Balnica – Majdan 9.30, 9.45, 12, 12.15, 14.30; Majdan – Dołżyca – Majdan (kursy za parowozem): 10, 12

PON., SOB., NDZ. Majdan – Balnica – Majdan: godz. 9.30, 9.45, 12, 12.15, 14.30. 

Ceny biletów na przejazd w obie strony (zakup w kasie lub online): 40 zł, 32 zł (ulg.), 2 zł (ulg. dla dzieci do 3 l.)

Cena biletu peronowego (osoby nie korzystające z przejazdu): 2 zł .

Szczegóły na: www.kolejka.bieszczady.pl

Kolejka w Bieszczadach to niezwykła turystyczna atrakcja
Dziś bieszczadzka kolejka służy turystom. (Fot. Archiwum)

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin