REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 24 lutego 2024

Pomysł na wakacyjną wycieczkę. Za mury Zamku Spiskiego na Słowacji

Podzamcze zachęca pięknymi widokami. (Fot. Aneta Jamroży)

Nie trzeba wyjeżdżać na drugi koniec świata, żeby zwiedzić prawdziwe architektoniczne perełki. Taką jest z pewnością Spišský Hrad – budowla, która robi piorunujące wrażenie! Położone na wzgórzu ruiny już z daleka wyróżniają się w krajobrazie słowackiej Žehry, jednej z najstarszych miejscowości na Spiszu. 

Zbudowany na przełomie XI i XII wieku kompleks nazywany perłą średniowiecznej architektury, znalazł się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Zalicza się go do największych tego typu budowli w środkowej Europie.

(Fot. Aneta Jamroży)

Choć obecnie dla turystów udostępniony jest tylko środkowy i dolny dziedziniec (wyłączone są m.in. ekspozycje Muzeum Spiskiego oraz wejście na wieżę – prawdopodobnie do 2026 r.) i tak jest co podziwiać – tym bardziej że organizowane są tutaj także tematyczne imprezy (np. Dni Tortury, Szkoła Księżniczek) czy nocne zwiedzanie (szczegóły na FB/spisskyhradsk).

(Fot. Aneta Jamroży)

Wędrując po murach podzamcza nie sposób oprzeć się refleksji jak niegdyś żyło się w tym miejscu i co za historie skrywają tutejsze ruiny. Zachwycają malownicze panoramy a wyeksponowane armaty skutecznie pobudzają wyobraźnię…

Tym bardziej że położenie zamku oraz jego wciąż imponujące mury (można też obejrzeć makietę ukazującą pierwotny wygląd budowli) sprawiają wrażenie, że była to twierdza nie do zdobycia.

Historia tego miejsca potwierdza, że oparło się ono najazdowi tatarskiemu w I poł. XIII w. (pierwotnie zamek chronił północną granicę państwa węgierskiego), za to największą szkodę wyrządził pożar, jaki wybuchł w 1780 r.

(Fot. Aneta Jamroży)

Jednym z najbardziej znanych mieszkańców zamku był magnat węgierski Stefan Zapolya, który w XV w. uczynił to miejsce bardziej reprezentacyjnym (m.in. powstały pałac, sala rycerska, kaplica).

(Fot. Aneta Jamroży)

Tu urodził się też jego syn – Jan, późniejszy król Węgier. Rezydowali tu również przedstawiciele innych rodów – jak Thurzo i Csáky. Ostatni właściciele Spišskiego Hradu opuścili go w 1948 r.

(Fot. Aneta Jamroży)

Wpisanie na listę Narodowych Pomników Kultury uchroniło to miejsce przed całkowitą ruiną i zapomnieniem. A byłaby to duża szkoda…. 

Spišský Hrad na Słowacji. Przydatne informacje 

DOJAZD Najkrótsza trasa z Rzeszowa na Zamek Spiski prowadzi przez DK19 i E371. Liczy ok. 200 km a jej przejazd zajmuje blisko 3,5 godziny.

GODZINY OTWARCIA w sezonie letnim (maj – wrzesień) codziennie: godz. 9 – 18.

BILETY 8 euro (normalny), 6 euro (studenci, emeryci)i 4 euro (dzieci ), 19 euro (rodzinny-max 4 osoby). Parking pod zamkiem jest bezpłatny.

Szczegóły na www.spisskyhrad.com

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin