Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 18 kwietnia 2024

Pomysł na wakacje. Na szczyt Trzech Koron w Pieninach

Trzy Korony tworzy pięć turni szczytowych: Płaska Skała, Nad Ogródki, Pańska Skała, Niżna Okrąglica i najwyższa Okrąglica, gdzie znajduje się platforma widokowa. (Fot. Aneta Jamroży)

Według legendy, charakterystyczne kamienne turnie, wyłaniające się z leśnych stoków, to „sprawka” św. Kingi. Uciekając przed Tatarami miała wyrzucić za siebie książęcą koronę, z której „wyrosły” skalne szczyty.

I choć Trzy Korony nie są w Pieninach najwyższe, to prawdziwa wizytówka tego zakątka. Nie tylko malowniczo wyglądają – zachwycają także widoki z nich! Podziwiać można m.in. Przełom Dunajca, majestatyczne Tatry, Jezioro Czorsztyńskie czy Gorce. 

A jak wysoko przyjdzie nam się wspinać chcąc wejść na samą górę? Dokładnym celem wędrówki na Trzy Korony jest Okrąglica (982 m n.p.m.). Kto jednak marzy, by wygodnie rozsiąść się na jej szczycie kontemplując krajobrazy, musi liczyć się ze zmianą planów.

(Fot. Aneta Jamroży)

Na samym wierzchołku nie ma miejsc do odpoczynku (ławki są niżej), a jest tylko niewielka stalowa platforma widokowa. Mieści ona ok. 30 osób. Wiodą na nią pomosty i schody na których – szczególnie w sezonie wakacyjnym – mogą tworzyć się kolejki.

Barierki umożliwiają ruch dwukierunkowy upłynniając przejście, a osobom z lękiem wysokości dają opcję zawrócenia. Wstęp na taras widokowy jest płatny (8 zł i 4 zł – ulgowy) w kasie niedaleko szczytu. 

Sama wędrówka na Trzy Korony to świetna forma aktywnego wypoczynku dla całych rodzin. Jednym z najpopularniejszych i najłatwiejszych szlaków jest żółty – zaczynający się w Sromowcach Niżnych (można także wybrać się z Krościenka nad Dunajcem, Szczawnicy i Czorsztyna). Zajmuje on ok. 1 h 50 w jedną stronę (dystans 3,9 km). 

Na początku miniemy Schronisko PTTK Trzy Korony (jest tu toaleta oraz restauracja), by niedługo później wkroczyć w malowniczy Wąwóz Szopczański. Jego uroki docenili także filmowcy – tu bowiem kręcono sceny do „Potopu” Jerzego Hoffmana. Tu też – według podań – górale ocalili Jana Kazimierza przed szwedzkimi wojskami.

(Fot. Aneta Jamroży)

Po ok. godzinie wędrówki od schroniska dotrzemy na idealnie nadającą się na odpoczynek, malowniczo położoną Przełęcz Szopka (779 m n.p.m.) nazywanej także „Chwała Bogu”. Nieprzypadkowo. Niejeden zmęczony marszem turysta wypowiada tę nazwę na głos, ciesząc się, że do szczytu zostało już tylko 45 minut (niebieskim szlakiem). 

A jak jest na samej górze, najlepiej przekonać się na własnej skórze… 

Trzy Korony w Pieninach. Przydatne informacje

DOJAZD: Najkrótsza trasa z Rzeszowa do Sromowiec Niżnych (przez A4 ) liczy 212 km a jej przejazd zajmuje nieco ponad 3 godziny.

BILETY: 8 zł i 4 zł – ulgowy

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin