Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 14 kwietnia 2024

Pomysły na wakacyjną wycieczkę. Śladami Marii Konopnickiej do Żarnowca

Dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu na Podkarpaciu
Dworek w Żarnowcu. Maria Konopnicka spędziła tu 7 ostatnich lat swojego życia. (Fot. Marcin Jeżowski)

Urokliwy drewniany dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu, położony w sąsiedztwie ponad 3 ha parku, powinien zachwycić nie tylko wielbicieli twórczości polskiej poetki.

Maria Konopnicka dworek w Żarnowcu otrzymała w „Darze Narodowym”, na który złożyli się jej rodacy w 25-lecie twórczości i mieszkała w nim przez ostatnie 7 lat swojego życia. Dziś, w utworzonym tu muzeum, na które składa się dworek oraz Budynek Lamusa z ekspozycją biograficzno-literacką, można poczuć obecność pisarki, zobaczyć jak mieszkała, jakimi przedmiotami się otaczała i odkryć wiele mało znanych faktów z jej życia.

A unikatowe eksponaty zdradzają wiele! Spory kufer Louis Vitton ujawnia zamiłowanie do podróży. Konopnicka poświęciła im ponad 20 lat. W podróż nie ruszała się bez Biblii w przekładzie Jakuba Wujka, „Boskiej Komedii”, „Pana Tadeusza” i dzieł Artura Grottgera. Dowiemy się, że odwiedziła ponad 100 znanych miast i kurortów. Spotkała tam m.in. cesarza Franciszka Józefa i papieża Leona XIII.

Wiele o życiu poetki mówią zachowane dokumenty, na których widać fiołkowy atrament. Nieprzypadkowy, bo taką barwę oczu miała jej córka, Laura Pytlińska. Zdjęcie wiszące w przytulnym gabinecie Konopnickiej zdradza, że przyjaźniła się z Elizą Orzeszkową a fortepian przypomina o talencie muzycznym.

Muzeum Marii Konopnickiej to nie tylko skarbnica wiedzy i miejsce, w którym przenosimy się do czasów, gdy autorka „Roty” zamieszkiwała nasz region. Odbywa się tu także wiele wydarzeń kulturalnych: festiwali, spotkań, konferencji… Najbliższe, już w sobotę, 8 lipca, o godz. 17 – premiera widowiska opartego na utworach poetki: „Podróże z Konopnicką. Pisz do mnie więcej”, w wykonaniu Teatru Nie Teraz.

Gabinet Marii Konopnickiej w muzeum w Żarnowcu.
Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Gabinet pisarki. (Fot. Aneta Jamroży)

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Przydatne informacje

DOJAZD: Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu znajduje się ok. 60 km od Rzeszowa (ok. 1h 20 jazdy samochodem – przez DK 19).

GODZINY OTWARCIA: w sezonie letnim (maj – wrzesień): wt. – pt. w godz. 9 – 17; sob. – ndz. 10 – 17 (ostatnie wejścia o godz. 16). Zwiedzanie dworku tylko z przewodnikiem o pełnych godzinach. Czas zwiedzania: ok. 1 godz.

BILETY (zwiedzanie z przewodnikiem): 20 zł, 15 zł (ulg.), 16 zł (rodzinny: rodzice i min. 2 dzieci lub Karta Dużej Rodziny) do lat 7 – bezpłatnie.

W poniedziałki wstęp wolny na ekspozycję stałą w budynku Lamusa w godz. 10-14 (osoby indywidualne)

Wystawy czasowe: 7 zł, 5 zł.

Więcej informacji na www.muzeumzarnowiec.pl

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin