Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 3 marca 2024

Forty Twierdzy Przemyśl. Jak wakacyjna przygoda to tylko w fortach

Legenda głosi że w większości przemyskich Fortów straszy. (Fot. Archiwum)

Czego jak czego, ale zabytków i miejsc wartych zwiedzenia, szczególnie w wakacje, Przemyśl i jego okolice mają pod dostatkiem. Wszystkie potrafią zachwycać i uczyć historii. Forty Twierdzy Przemyśl to naprawdę szczególna atrakcja. – Kto raz je zobaczył, zawsze chce tu wrócić – zapewnia nas Patryk, student z Krakowa. – Ja jestem w Przemyślu trzeci raz i ciągnie mnie do fortów – wyznaje. Co w nich jest takiego niezwykłego? 

Gdyby chcieć napisać choć cokolwiek o każdym z nich, zabrakłoby miejsca nie tylko w weekendowym wydaniu Super Nowości, ale i w grubej książce. Dlatego dość, gdy napiszemy, że to trzecia co do wielkości twierdza, po Antwerpii i Verdun, i że była trzykrotnie w całkowitym oblężeniu podczas I wojny światowej.

Po niej nie odegrała już większej roli i, niestety, forty Twierdzy Przemyśl niszczały. To się jednak zaczęło zmieniać w III RP, gdy zaczęto interesować się tym zabytkiem. 

Zapraszają o każdej porze

W Forcie XIII San Rideau często dzieje się coś ciekawego. (Fot. Archiwum)

O Twierdzy Przemyśl z pewnością nikt nie wie więcej od Mirosława Majkowskiego. To pasjonat i znawca fortów, militariów i wojskowości. Od czterech lat „dowodzi” Związkiem Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl, który prężnie dba o tę perełkę wśród polskich zabytków fortyfikacyjnych.

Mirek Majkowski o fortach mógłby opowiadać godzinami, ale …- Po co opowiadać, skoro te forty są u nas, można je zobaczyć i na miejscu posłuchać o każdym z nich – zachęca M. Majkowski.

W istocie pasjonaci z ZGFTP i sympatycy przemyskich fortów dbają, by były one dostępne i przyjazne dla każdego, kto zechce je zobaczyć.

– Na teren fortów można przyjść o dowolnej porze, wstęp jest bezpłatny – wyjaśnia przewodniczący ZGFTP. – Jedyne czego oczekujemy od goszczących tam, to posprzątania po sobie – dodaje.

2 września w Forcie XIII San Rideau zaplanowany jest koncert utworów wojskowych i bojowych pod batutą Krzesimira Dębskiego. (Fot. Archiuwm)

Na trenie większości zachowanych fortów można rozbić namioty. – Najlepsze do tego są okolice Fortów VIII Łętownia,  X Orzechowce, XV Borek i Fort III Łuczyce, bo są na bo to na zboczach i niestraszny w takich sytuacjach ewentualny deszcz – radzi M. Majkowski. 

– W przyszłości planujemy w Forcie X Duńkowiczki ekspozycję stałą, która będzie dostępna dla zwiedzających w określonym czasie i pozwoli poznać historię Twierdzy m.in. dzięki pokazowi multimedialnemu, to jednak dopiero w planach – podkreśla.

Za to już w najbliższym czasie, bo 14 lipca nastąpi otwarcie bramy fortecznej na Forcie I Salis Soglio po jej rekonstrukcji. – Dla nas niejako punktem honoru było odrestaurowanie tej bramy – przyznaje szef ZGFTP.

– A 2 września w Forcie XIII San Rideau zaplanowany jest koncert utworów wojskowych i bojowych pod batutą Krzesimira Dębskiego – zdradził M. Majkowski. – To też forma  promocji naszych fortów, ale i lekcja historii, no i przy okazji muzyki – uśmiecha się. 

Poza turystami i pasjonatami historii przemyskimi fortami interesują się też koła naukowe. – Współpracujemy z z Uniwersytetem Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, odwiedzają nas jego pracownicy i studenci, np. geofizycy – wyjaśnia.

W naturalny sposób pozostałościami Twierdzy Przemyśl interesują się też archeolodzy, ale i artyści. -Nawiązaliśmy współpracę z Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, którego uczennice i uczniowie gościli u nas na plenerze malarskim w Forcie I Salis Soglio.

Owocem tego pleneru jest cały szereg prac, które można obejrzeć na wystawie na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu, do czego serdecznie zachęcam –  kontynuuje M. Majkowski. – Wypadło to tak miło, dobrze i naturalnie, że teraz są pomysły, by plenery rozszerzyć na rzeźbiarskie i fotograficzne – dodał. 

O Twierdzy Przemyśl z pewnością nikt nie wie więcej od Mirosława Majkowskiego. To pasjonat i znawca fortów, militariów i wojskowości. (Fot. Archiwum)

Tyle zatem jeszcze planów przed tymi, którzy przemyskie forty kochają i opiekują się nimi, a przed tymi, którzy jeszcze ich nie znają, zaproszenie do fajnej, niezwykłej przygody.

– Niektórzy pamiętają forty z lat młodości i dziś do nich wracają, inni dopiero je odkrywają, ale chyba nie ma nikogo, kto był w Przemyślu i o nich nie słyszał- stwierdza M. Majkowski. – Ale słyszeć to za mało, trzeba je zobaczyć, zanurzyć się w kawał historii, której są pozostałością, niejako cofnąć w czasie – zachęca szef ZGFRP.

– Czy trzeba się jakoś szczególnie przygotować? Nie, wystarczy normalny ekwipunek jak na biwakowanie pod namiotem – zapewnia. – No i zebrać się na odwagę, bo jak głosi legenda w większości naszych Fortów straszy, najbardziej w Forcie XIII San Rideau – śmieje się M. Majkowski. 

Zatem wszystkich, którzy lubią historię, fajne, tajemnicze miejsca i przygody zapraszamy do fortów Twierdzy Przemyśl! 

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin