Stalowa Wola ma plan jak zmienić miasto w bardziej zielone i ekologiczne. Już wkrótce powstaną w niej: ogródki społeczne, „zielone ściany”, parki kieszonkowe, edukacyjno – przyrodnicze elementy małej architektury oraz oryginalne zbiorniki na „deszczówkę”.
– Inwestycja ma poprawić komfort życia mieszkańców, stworzyć piękne, zielone i nowoczesne miejsca odpoczynku i nauki przez zabawę. To kolejne ważne zadanie możemy realizować dzięki funduszom norweskim – informuje Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.
Cztery ogrody społeczne powstaną przy czterech stalowowolskich podstawówkach. Jedynce, dwójce, piątce i siódemce. W przypadku trzech pierwszych zaplanowano rozbiórki istniejącego ogrodzenia i budowę nowego, powstaną także nowe ciągi piesze, elementy małej architektury, urządzenia edukacyjne oraz zbiorniki na deszczówkę.
Zielona wyspa i park kieszonkowy
W Szkole Podstawowej nr 7 zaplanowano dodatkowo zieloną ścianę i ogólnodostępny park kieszonkowy.
– W ramach projektowanego ogrodu wertykalnego, zdecydowano się na przekształcenie fragmentu elewacji szkoły w postaci zielonej ściany. Jej konstrukcja składa się z regularnie rozpiętych linek stalowych rozstawionych co 40 cm. Linki przytwierdzone będą do elewacji poziomymi rzędami kotew rozstawionych co 160 cm. W celu wprowadzenia roślin pnących pod konstrukcją zielonej ściany przewidziane zostały donice wykonane z kompozytu włókna szklanego, które fakturą oraz kolorem imitują donice betonowe, ale są od nich lżejsze – informuje Urząd Miasta Stalowa Wola. – Do obsadzenia donic przewidziane zostały gatunki roślin, które podczas rozrastania posplatają się pędami, tworząc zróżnicowaną, atrakcyjną powierzchnię zielonej ściany.
Celem zagospodarowania małej przestrzeni w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 7 jest stworzenie klasycznego parku kieszonkowego z funkcją społeczno-edukacyjną dla dzieci i młodzieży oraz z programem retencji i wykorzystania wody opadowej. W tym celu zaprojektowano drzewa i krzewy kwitnące, ozdobne, pożyteczne oraz donice dla upraw edukacyjnych. W systemie retencji wody w pobliżu rynny spustowej, odbierającej wodę deszczową, znajdą się zbiorniki retencyjne w postaci beczek drewnianych. Zebrana woda posłuży do podlewania ogrodu społeczno-edukacyjnego. Całość projektu została uzupełniona nasadzeniami krzewów, tak by w całości przestrzeń tworzyła przyjazne miejsce mieszańców, przechodniów, użytkowników terenu i stała się miejscem otwartym i dostępnym społecznie.