Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 14 kwietnia 2024

Rozwód z orzekaniem o winie – czym jest i kiedy go wybrać?

Rozwody w Polsce w większości przypadków odbywają się bez orzekania o winie. Część z nich jednak obejmuje sądowe orzeczenie winy jednej lub obu stron. Na czym polega rozwód z orzekaniem o winie?

Czym jest rozwód z orzekaniem o winie?

Rozwód z orzeczeniem winy to pojęcie prawne, które odnosi się do rodzaju rozwodu, w którym jeden z małżonków zarzuca i udowadnia, że drugi małżonek ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego. Należy przy tym wskazać, że rozwód z orzekaniem o winie nie zawsze może być przeprowadzony. Przykładowo może być on zastosowany wtedy, gdy małżonek wyłącznie winny wnosi o rozwód, a drugi małżonek znajduje się w trudnej sytuacji, na przykład jest śmiertelnie chory. Profesjonalna pomoc dla rozwodzących się – dobry adwokat Kraków rozwód – https://www.przebindowski.com.pl/adwokat-krakow-rozwod.html skonsultuj się z prawnikiem posiadającym doświadczenie w rozwodach z orzekaniem o winie!

Jakie przyczyny może mieć rozwód z orzekaniem o winie?

Takie rodzaje rozwodów stosowane są zatem wtedy, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo lub pewność, że jeden z małżonków jest odpowiedzialny za rozpad związku małżeńskiego.  Wina ta może wynikać z różnych przyczyn, ale do tego katalogu zaliczane są między innymi cudzołóstwo, przemoc, porzucenie lub nadużywanie alkoholu. Warto przy tym wskazać, że istnieje także prawdopodobieństwo, że winnym rozpadu małżeństwa nie jest jeden z małżonków, ale zarówno mąż, jak i żona.

Jakie są konsekwencje rozwodu z orzekaniem o winie?

Orzeczenie winy w trakcie rozprawy rozwodowej może mieć wpływ na podział majątku małżeńskiego oraz alimenty wypłacane małżonkowi. W rezultacie małżonek uznany za winnego cudzołóstwa lub nadużyć może ponieść finansowe konsekwencje swoich działań. W niektórych przypadkach rozwód z winy dziecka może również wpłynąć na ustalenia dotyczące opieki nad dzieckiem. Sądy mogą wziąć pod uwagę wykroczenia rodzica, takie jak nadużywanie alkoholu lub przemoc domowa, przy ustalaniu prawa do opieki w celu zapewnienia bezpieczeństwa dziecka.

Jak odbywa się rozwód z orzekaniem o winie?

Rozwód z orzekaniem o winie przeprowadza się podobnie jak ten bez orzekania o winie, dlatego konieczne jest wniesienie do sądu pozwu rozwodowego. Następnie ustalany jest termin rozprawy. W trakcie rozprawy dochodzi do orzekania o winie na podstawie materiałów dowodowych, na przykład mogą mieć one formę nagrań, wiadomości, zeznań świadków. Jako że takie rozwody mogą być skomplikowane, wskazane jest skonsultowanie się z prawnikiem specjalizującym się w prawie rodzinnym, który może udzielić wtedy kompleksowej pomocy.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin