REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 19 czerwca 2024

Maja Hirsch i Andrzej Mastalerz już niebawem na Festiwalu Klasyki Polskiej w Rzeszowie

Zdjęcie ze spektaklu „Zemsta” (fot. archiwum Teatru Klasyki Polskiej).

Od 19 do 22 czerwca na scenie rzeszowskiego Instytutu Teologiczno-Pastoralnego będzie można zobaczyć cztery wybitne sztuki w wykonaniu znanych aktorów. – Klasyka jest czymś, do czego nieustannie trzeba wracać – zachęca Jarosław Gajewski, aktor oraz dyrektor Teatru Klasyki Polskiej.

Teatr Klasyki Polskiej studiuje i wystawia najwybitniejsze polskie dramaty oraz adaptacje arcydzieł polskiej literatury, zgodnie z ich literą i duchem, w oparciu o rzetelny warsztat i we współpracy z wybitnymi twórcami teatru. Jedną z form działalności teatru są objazdy po kraju, oraz zagraniczne tournée, adresowane przede wszystkim do rozsianej po świecie Polonii. W czerwcu Teatr Klasyki Polskiej organizuje festiwal w Rzeszowie.

– Dawno się zorientowaliśmy, że skłonność teatru do wychodzenia naprzeciw publiczności, kierowania się jej gustami,  skłania ku graniu repertuaru współczesnego, a także ku uwspółcześnianiu klasyki polskiej i światowej. Granie klasyki zgodnie z jej literą i duchem, lub raczej oddelegowanie stosownej energii, aby rezultaty sceniczne były jak najbliższe literze i duchowi, to jest w zasadzie idea teatru Klasyki Polskiej, którą my tutaj reprezentujemy zarówno osobiście, jak i instytucjonalnie – uważa Jarosław Gajewski, dyrektor Teatru Klasyki Polskiej.

Dariusz Kowalski, aktor i zastępca dyrektora do spraw artystycznych Teatru wspomina początki teatru Klasyki Polskiej, które sięgają 2020 roku.

– Jako fundacja zaczynaliśmy od „Zemsty” Aleksandra Fredy. Często pisał on swoje sztuki wierszem, który jest najwyższą formą mowy scenicznej. Dla nas to wielkie wyzwanie  móc  zmierzyć się z takim tekstem, no i ogromna satysfakcja, że jest on przez widzów tak pozytywnie odbierany – to niezwykle budujące. Oprócz „Zemsty” w naszym repertuarze mamy też inne spektakle fredrowskie: „Dożywocie”, „Śluby panieńskie”oraz „Trzy po trzy” – przedstawienie, które po raz pierwszy zagramy w Rzeszowiezdradził Dariusz Kowalski, aktor i zastępca dyrektora do spraw artystycznych Teatru podczas konferencji prasowej.

Konferencja prasowa, podczas której przedstawiono szczegóły Festiwalu Klasyki Polskiej w Rzeszowie (Fot. Mat. prasowe)

Mrożek i Fredro na Festiwalu Klasyki Polskiej w Rzeszowie

Festiwal Klasyki Polskiej Instytucie Teologiczno-Pastoralnym 19 czerwca o godz. 19 otworzy spektakl „Trzy po trzy”. To wciągająca opowieść sceniczna stworzona na podstawie pamiętnika Aleksandra Fredry. Przedstawienie ukazuje nieznaną twarz ojca polskiej komedii, z całym wachlarzem silnych emocji – od melancholii do euforii. Na scenie zobaczymy postacie przywoływane przez autora z przeszłości – w roli jednej z nich doskonale znany telewidzom jako król Jagiełło (Sebastian Skoczeń) z popularnego serialu TVP „Korona królów. Jagiellonowie”.

W czasie Festiwalu (20 czerwca, godz. 19) nie zabraknie znakomitej „Zemsty” z kultowym serialowym Traczem – Dariuszem Kowalskim – tym razem w roli Rejenta Milczka; wybuchowym Cześnikiem – Jarosławem Gajewskim; przebojowym Papkinem – Łukaszem Lewandowskim; namiętną i wyrazistą Podstoliną – kreowaną przez elektryzującą Maję Hirsch.

21 czerwca o godz. 19 zobaczyć będzie można „Dożywocie” z prześmieszną, wartką akcją oraz zapadającymi w pamięć i bawiącymi do łez bohaterami.

Festiwal , 22 czerwca o godz. 19, zakończy wyjątkowy pełen humoru spektakl „Ambasador” Sławomira Mrożka, z wcielającym się w rolę tytułową Andrzejem Mastalerzem. 

Bilety dostępne są tutaj

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin