Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 kwietnia 2024

Chińska tandeta zalewa polski rynek. Krajowym producentom pomp ciepła grozi upadek

Na polski rynek trafiają modele chińskich pomp ciepła, które nie spełniają swojej podstawowej roli, bo nie ogrzewają w wystarczającym stopniu pomieszczeń (Fot. Pixaba/zdjęcie ilustracyjne)

Tanie chińskie pompy ciepła zalewają polski rynek. Zdaniem ekspertów, w drugim i trzecim kwartale 2024 roku upadnie wiele krajowych firm z tej branży grzewczej.

To dlatego, że polskie firmy – jak informuje portal gospodarczy Business Insider – przegrywają z chińskimi producentami, którzy dostarczają nieefektywne urządzenia. Doszło do sytuacji, że zawyżano dane wydajnościowe pomp z Państwa Środka. Tym sposobem polscy klienci byli oszukiwani i ich domy ogrzewały, a właściwie ich niedogrzewały tandetne cieplne pompy.

Do każdej pompy potwierdzenie parametrów

W reakcji na coraz więcej sygnałów o nieuczciwych producentach i importerów tanich urządzeń z Chin, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotuje zmiany w programie „Czyste powietrze”. Do każdej pompy ciepła, która uzyska dotację, producent będzie musiał przedłożyć badania wykonane w akredytowanym europejskim laboratorium, potwierdzającym parametry użytkowe urządzenia.
Teraz zdarza się, że klient dopiero w domu dowiaduje się, że zakupiona przez niego pompa ciepła słabo ogrzewa pomieszczenia.

Ws. sytuacji w krajowej branży urządzeń grzewczych produkujących m.in. pompy ciepła w ub. tygodniu odbyły się obrady komisji ds. Energii, klimatu i aktywów państwowych.
Jak poinformował Adam Nocoń, prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE, w ub. roku liczba zatrudnionych w branży spadła o około 10 tys. osób. Jako powód, podał, że firmy nie wytrzymują nieuczciwej konkurencji ze strony importerów tanich, ale nieefektywnych urządzeń z Chin. Ostrzegł też, że jeśli szybko nie zostaną podjęte działania, to jeszcze w najbliższych miesiącach tego roku pracę straci kolejnych ponad 1 tys. osób.

Klienci wprowadzani w błąd

Nocoń wskazał też, że klienci, którzy kupowali chińskie pompy ciepła, byli wprowadzani w błąd przez handlowców oferujących takie produkty po cenie sięgającej nawet maksymalnej kwoty dotacji przyznawanej w ramach programu „Czyste powietrze” czyli 35 tys. zł. Podczas, gdy były one sprowadzane do Polski z ceną od 1,5 tys. do 2 tys. dolarów.

– Okazało się, że zostaliśmy w Europie największym importerem pomp – zauważył Nocoń.

W Polsce rozpoznano 26 importerów pomp ciepła działających w ten sposób i łącznie 66 modeli nie spełniających norm wydajności. Zawiadomienia w tej sprawie wysłano do UOKiK już w lipcu 2023 r. , ale do dzisiaj nie ma odpowiedzi.

Zmiany w Czystym powietrzu konieczne

Jeśli będą zmiany w programie Czyste powietrze i będą wprowadzone wymagania w zakresie klasy efektywności energetycznej pomp ciepła, to na polski rynek nie będą trafiać tandetne urządzenia z Chin, które nie potrafią ogrzać domów.
Decyzje w tej sprawie ma podjąć NFOŚiGW, który wprowadzi zmiany w odniesieniu do pomp ciepła. Dyrektor w departamencie beneficjenta indywidualnego w tej instytucji, Emil Świerczyński, poinformował, że dla każdej pompy, która uzyska dofinansowanie z Czystego powietrza, wymagana będą badania wykonane w specjalistycznym laboratorium (przedłożone przez producenta lub importera).
Dzięki temu potwierdzone zostaną parametry użytkowe takiej pompy ciepła. Skończy się więc dostarczanie tanich urządzeń z Chin, a polscy producenci nie upadną.

Na podstawie: Business Insider

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin