Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 1 marca 2024

Darmowe porady prawne. W Rzeszowie coraz częściej z nich korzystamy

Zdjęcie ilustracyjne(Fot. Pixabay)

W Rzeszowie liczba nieodpłatnych porad prawniczych wzrosła prawie dwukrotnie, jeśli porównamy rok 2021 z rokiem 2022 r. Oznacza to, że coraz częściej radzimy się prawników, aby odnaleźć się w nieznanych meandrach polskiego prawa. 

– W 2020 r. w województwie podkarpackim udzielono 14 080 bezpłatnych porad prawniczych, w 2021 r. 17 209 porad, a w 2022 r. 22 288 porad – informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Jeżeli chodzi o Rzeszów to w 2021 r. udzielono 1072 porad, w 2022 r. – 2151 porad a w I i II kwartale 2023 r. – 1219 porad. Główne dziedziny, które najbardziej interesowały mieszkańców w woj. podkarpackim, jak i samego Rzeszowa, dotyczyły prawa rodzinnego i cywilnego. Były to m.in.: 

  • kupno mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym; 
  • uprawnienia, obowiązki, procedury w postępowaniu przygotowawczym, sądowym i wykonawczym oraz w sprawach o wykroczenia; 
  • uprawnienie do dziedziczenia i podziału spadku, zasiedzenie; rozwody i orzekanie o winie, uprawnienia do sprawowania władzy rodzicielskiej; 
  • uzyskanie alimentów czy kwestie podatkowe. 

– Widoczny z roku na rok wzrost liczby udzielanych porad pokazuje rosnącą popularność systemu nieodpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego – podkreślił wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. 

Dla kogo darmowa porada? 

Nieodpłatna pomoc prawna skierowana jest do wszystkich obywateli, którzy nie mają możliwości opłacenia kosztów prawnika. Wsparcie przysługuje również przedsiębiorcom, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Obecnie porady udzielane są w około 1500 punktach w całej Polsce.


Gdzie po darmową pomoc do prawnika?

W Rzeszowie taka pomoc udzielana jest m.in. w:

  • Rzeszowskim Domu Kultury (w dni robocze od 9 do 13), 
  • VII LO (przy ul. Wyspiańskiego 16a) od pon. do pt. w godz. 9 do godz. 12, 
  • w budynku MOPS-u przy ul. Jagiellońskiej w dni robocze od godz. 11:30 do godz. 15:30 (obecnie porady zostały przeniesione do budynku przy ul. Langiewicza 15, co potrwa do 14 sierpnia), 
  • w Szkole Podstawowej nr 31 przy ul. Pułaskiego, od pon. do pt. w godz. od 9 do godz. 13.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin