Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 4 marca 2024

Ile uwag wpłynęło w sprawie budowy wiaduktu? Miasto: ok. czterystu, mieszkańcy: ponad tysiąc!

Projekt wiaduktu, który rozpoczynać ma się na osiedlu Pułaskiego w Rzeszowie
Nowy wiadukt ma połączyć ul. Wyspiańskiego z ul. Hoffmanowej. (Fot. Mosty Katowice/Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa)

Mieszkańcy Rzeszowa przeciwni budowie wiaduktu łączącego ul. Wyspiańskiego z Hoffmanowej przekonują, że miasto nie podaje prawdziwej liczby głosów, które wpłynęły w konsultacjach społecznych. – Szacujemy, że może ich być ponad tysiąc – kalkulują.

Mieszkańcy Rzeszowa zaangażowani w proces konsultacji społecznych „Budowy wiaduktu nad torami przy ul. Wyspiańskiego”, w liście do redakcji Super Nowości przekonują, że miasto nie podaje prawdziwej liczby głosów, które w tej sprawie wpłynęły do urzędu.

Chodzi o zakończone w ubiegłym tygodniu konsultacje w sprawie długiego na ok. 1170 m wiaduktu, który będzie przebiegał m.in. nad linią kolejową i przez osiedle Pułaskiego. Głosy w sprawie tej inwestycji są podzielone. Za jego budową są mieszkający na obrzeżach Rzeszowa, którzy argumentują, że pomoże on rozładować stojące w wiecznych korkach centrum miasta. Przeciwni są natomiast nie tylko mieszkańcy samego osiedla Pułaskiego, którzy pod oknami mają mieć estakadę, ale też i organizacje ekologiczne oraz antysmogowe.

Budowa wiaduktu w Rzeszowie. Miasto mówi, że dostało ok. 400 uwag

Jak powiedział naszej redakcji Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa, do urzędu wpłynęło ok. 400 uwag w tej sprawie. Dodał, że obecnie są prowadzone analizy wszystkich głosów, a miasto niebawem poda jaki jest wynik konsultacji. Sporo głosów jest jednak przeciwko tej inwestycji, ale miasto zgodnie z planem realizuje obrany wcześniej terminarz inwestycji.

„Z ogromnym zdziwieniem i niedowierzaniem przeczytaliśmy informację przekazaną mediom 23 listopada 2023 roku przez Pana Artura Gernanda z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka, jakoby w ramach konsultacji społecznych dotyczących planowanej budowy wiaduktu Wyspiańskiego-Hoffmanowej, wpłynęło około 400 uwag od mieszkańców” – czytamy w liście przesłanym do naszej redakcji.

Zebraliśmy ponad 600 głosów przeciwko budowie wiaduktu

Jak mówią, głosów jest dużo więcej i mają na to dowody. Zaangażowali się bowiem aktywnie w proces konsultacyjny. I tylko drogą analogową, czyli w tym przypadku papierową, zebrali blisko 600 głosów przeciwko budowie wiaduktu.

„Warto zaznaczyć, że spora część tych głosów pochodziła od mieszkańców, którzy nie mieli możliwości uczestniczenia w konsultacjach drogą elektroniczną z powodu braku adresu mailowego” – piszą aktywiści.

Przekonują też, że zgłaszanie uwag tylko przez e-mail, „jest przykładem rażącego wykluczenia cyfrowego w procesie konsultacji”.

Mają potwierdzenia i żądają wyjaśnień

Jak zaznaczają – wszystkie papierowe zgłoszenia zawierały imię, nazwisko, datę i adres zamieszkania oraz były podpisane. Zostały też złożone w terminie, czyli do 21 listopada, w biurze Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

„Dysponujemy potwierdzeniem odbioru tych wniosków oraz ich dokumentacją fotograficzną” – podkreślają społecznicy.

Zaznaczają też, że operator konsultacji w żaden sposób nie potwierdzał zgłoszeń wysyłanych drogą elektroniczną. Jak zapewniają, zostały one jednak zabezpieczone w skrzynkach nadawczych mieszkańców. Są też gotowi zainicjować akcję, która przedstawi kopie zgłoszeń elektronicznych.

„Szacujemy, że liczba elektronicznych głosów mogła być podobna i łącznie z papierowymi przewyższać znacznie liczbę tysiąca głosów” – czytamy w dokumencie.

Społecznicy domagają się wyjaśnień od przedstawicieli Miasta Rzeszowa w kwestii nieuwzględnienia blisko 600 głosów sprzeciwu, które zostały złożone w biurze Miejskiego Zarządu Dróg.

„Oczekujemy pełnej przejrzystości w tej sprawie oraz podjęcia odpowiednich działań w celu uwzględnienia głosów mieszkańców w procesie decyzyjnym. Jesteśmy zdumieni wprowadzaniem w błąd opinii publicznej w tej sprawie” – podkreślają.

Pod listem podpisali się: „mieszkańcy Rzeszowa, wolontariusze i społecznicy zaangażowani w proces konsultacji społecznych w sprawie >>Budowy wiaduktu nad torami przy ul. Wyspiańskiego<<”.

Kancelaria Prezydenta Rzeszowa: nikt nikogo nie chce oszukać

Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa mówi, że nikt nikogo nie chce oszukać.

– Mówiliśmy o liczbie maili, które przyszły do nas na adres mailowy wskazany na stronie internetowej. Liczba wiadomości, które do nas dotarły, wynosiła ok. 400. Ale niektóre z nich mogły zawierać po kilka załączników, w których znajdowały się jeszcze dodatkowe podpisy mieszkańców. Więc rzeczywiście tych głosów może być więcej – wyjaśnia.

Jak dodaje, wszystkie uwagi zostaną opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej w ciągu 30 dni.  

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin