REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 lipca 2024

Między Rzeszowem i Tarnobrzegiem wybudują nową drogę krajową nr 9

Taki będzie przebieg nowej drogi krajowej nr 9. (Fot. GDDKiA)

Nowa droga krajowa nr 9 na Podkarpaciu będzie miała 60 kilometrów. Zacznie się od węzła Rzeszów Zachód na autostradzie do drogi S74 w okolicy Tarnobrzega. Planowana droga uzupełni przygotowywane już do realizacji obwodnice Nowej Dęby i Kolbuszowej.

Drogowcy z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosili przetarg na prace przygotowawcze związane z budową nowego przebiegu trzech odcinków drogi krajowej nr 9.

Ta inwestycja ma na celu odciążenie obszarów zabudowanych przez które obecnie przejeżdżają samochody na kierunku północ – południe. Na najbardziej obciążonym fragmencie, pomiędzy Kolbuszową a węzłem Rzeszów Północ na autostradzie A4, średni dobowy ruch pojazdów wynosi od 14 tys. do blisko 34 tys. pojazdów na dobę.

Poprawi się ma płynność ruchu aut

DK9 krzyżuje się z kilkoma drogami niższych klas i jest tam wiele zjazdów i nie zawsze możliwa jest rozbudowa wzdłuż tej trasy. Dlatego podjęto decyzję o wyznaczeniu nowego przebiegu tej drogi krajowej. Zgodnie z planem nowa DK9 poprawi płynność ruchu pojazdów na odcinku Rzeszów – Radom i dalej do Warszawy.

Powstanie dwujezdniowa droga z dwoma pasami ruchu. Zwycięzca przetargu ma opracować studium techniczno-ekonomiczno- środowiskowego z elementami koncepcji programowej, a także materiałów do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej.

Roboty przy tej drodze będą podzielone na trzy części:

  • od obwodnicy Nowej Dęby do drogi ekspresowej S74 w województwie podkarpackim (długość ok. 19 km)
  • drogi łączącej obwodnicę Nowej Dęby z obwodnicą Kolbuszowej w ciągu DK (odcinek Komorów – Cmolas, długość ok. 11 km)
  • drogi łączącej obwodnicę Kolbuszowej w ciągu DK9 z autostradą A4 węzeł Rzeszów Zachód (odcinek Widełka – A4 Rzeszów Zachód, długość ok. 14 km)

Nowa droga będzie skomunikowana z lotniskiem

GDDKiA przewiduje budowę dwujezdniowej drogi klasy GP, czyli droga główna ruchu przyspieszonego z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach. Powstaną też obiekty inżynierskie, skrzyżowania jednopoziomowe lub węzły.

Nowa droga ma być gotowa w 2030 roku. W ramach budowy nowej „dziewiątki” powstaną obwodnice Kolbuszowej i Nowej Dęby. Będą realizowane z rządowego programu budowy 100 obwodnic.

Dzięki nowej trasie DK9 pozwoli na wygodne połączenie Podkarpacia z centrum Polski, z autostradą A1 i dalej z A2. Planowana droga krajowa będzie skomunikowana z lotniskiem i strefą ekonomiczną w Jasionce. Nowa trasa ma być bezpiecznym i szybkim połączeniem z Rzeszowa do Warszawy.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin