REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 lipca 2024

Sześć firm chce budować PCLA. Konrad Fijołek: jedna z nich to zrobi

Stadion Resovii w Rzeszowie
Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki powstanie w miejscu obecnego stadionu Resovii, który zostanie wyburzony. (Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa)

Wszystko wskazuje na to, że firma, która wybuduje Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne w Rzeszowie zostanie wyłoniona podczas drugiego przetargu. Dziś zostały otwarte oferty, jest ich sześć. Wszystkie jednak znacznie przekraczają budżet zaplanowany na tę inwestycję.

Przygotowania do budowy nowego stadionu przy ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie trwają już aż 17 lat. W tym czasie miasto miało problemy m.in. z wykupem ziemi, szukaniem inwestorów czy z licznymi pytaniami związanymi z przetargiem. A do pierwszego zgłosiła się i tak tylko jedna firma, która budowę PCLA wyceniała na ponad 230 mln zł.

– Dziś mogę przekazać ważną wiadomość – otworzyliśmy przetargowe oferty i jest duże zainteresowanie budową – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Wszystkie oferty na budowę PCLA wyższe niż zakładano

Zainteresowanie w drugim przetargu faktycznie jest spore, bo do budowy PCLA zgłosiło się sześć firm. Najniższą – ponad 163 mln zł złożyła firma BETONOX Construction S.A. z Sopotu. Na ok. 193 mln zł, budowę stadionu wyceniła firma Mirbud ze Skierniewic, a o prawie trzy miliony wyższa jest oferta Strabaga z Pruszkowa.

Kolejna firma – Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego z Bielska-Białej, jest gotowe wybudować PCLA za prawie 200 mln zł, Budimex z Warszawy za 207 mln zł a Texom z Krakowa za prawie 230 mln zł.

Przypomnijmy – miasto zaplanowało, że na tę inwestycje przeznaczy 120 mln zł, z czego wsparcie z Ministerstwa Sportu wynosi 60 mln zł, a z samorządu województwa 30 mln zł.

– Mamy wstępne deklaracje podmiotów, które będą finansować PCLA, że uda się dołożyć do tego zadania dodatkowe pieniądze – mówi prezydent Rzeszowa.

Rzeszowscy urzędnicy przeanalizują teraz oferty pod kątem formalnym. Fijołek zapewnia, że spośród nich zostanie wybrana firma, która stadion wybuduje.

– Mamy nadzieję, że stanie się to już niedługo – dodaje.

Wyburzą stadion Resovii, postawią PCLA

Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne w Rzeszowie powstanie w miejscu obecnego stadionu Resovii, który zostanie wyburzony.

– Będzie to inwestycja realizowana w trybie zaprojektuj i wybuduj, co oznacza, że wybrany w przetargu wykonawca w pierwszej kolejności opracuje dokumentację projektową a następnie w oparciu o nią obiekt wybuduje – informuje Artur Gernand, z biura prasowego urzędu miasta.

Zgodnie z Programem Funkcjonalno-Użytkowym, który będzie podstawą do prac projektowych, przyszły obiekt będzie pełnił funkcję centrum lekkiej atletyki i ma być przystosowany do organizowania zawodów rangi mistrzostw Polski seniorów czy też mistrzostw Europy U23, U20, U18. Stadion będzie wyposażony m.in. w 400-metrową bieżnię. A także w skocznie do skoku w dal, wzwyż, o tyczce oraz krytą 150-metrową bieżnię.

Nawadniane i podgrzewane boisko

Druga funkcja stadionu będzie piłkarska. Jak zapewniają urzędnicy, obiekt spełni kryteria licencyjne Ekstraklasy i rozgrywek klubowych UEFA. Boisko do gry będzie z trawy naturalnej, wyposażone w system nawadniania i podgrzewania.

Na trybunach zostanie wydzielony sektor rodzinny, sektor kibiców drużyny gospodarzy i sektor dla gości VIP. Będzie też co najmniej 50 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami.

– Trybuny stadionu pomieszczą na zadaszonych miejscach siedzących minimum 7 947 widzów, a sektor dla kibiców drużyny przyjezdnej ma mieć minimum 5 procent, lecz nie więcej niż 6 procent pojemności stadionu – dodaje Gernand.

Nowy rzeszowski stadion będzie przystosowany także do organizacji wydarzeń kulturalnych, takich jak np. koncerty.

Zaplanowano, że PCLA ma być gotowe do października 2026 roku. Inwestycja przy ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie jest wspólnym przedsięwzięciem miasta Rzeszowa, województwa podkarpackiego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin