Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 19 kwietnia 2024

Aleksander Bentkowski: zbudujmy nowy stadion w Rzeszowie etapami

Aleksander Bentkowski na stadionie klubu Resovia w Rzeszowie.
Stadion przy ul. Hetmańskiej wymaga sporego dofinansowania. Uważam, że inwestycję trzeba przeprowadzić etapami, to wówczas nie zabraknie pieniędzy – mówi mecenas Aleksander Bentkowski, honorowy prezes klubu Resovia. (Fot. Mariusz Andres)

Aleksander Bentkowski, honorowy prezes klubu Resovia, podpowiada prezydentowi Rzeszowa Konradowi Fijołkowi, jak mimo braku pieniędzy, zbudować w Rzeszowie Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki. Jego zdaniem inwestycja przy Wyspiańskiego powinna powstawać etapami. Jednak miasto się temu sprzeciwia.

Władze Rzeszowa chcą, żeby stary stadion przy ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie został zmodernizowany na 120-lecie klubu CWKS Resovia. W ramach tej inwestycji na obiekcie już za trzy lata ma powstać PCLA. Jednak dotąd nie udało się tam rozpocząć prac, bo firma, która zgłosiła się w maju do przetargu, chciała za zbudowanie nowego stadionu dużo pieniędzy.

Firma Mirbud S.A. ze Skierniewic jest znana m.in. z budowy stadionów Wisły Płock i ŁKS Łódź. Swoje prace w Rzeszowie wyceniła swoje na prawie dwukrotnie więcej – 232,47 mln zł. Aż tyle środków miasto nie ma. Na ten cel przeznaczono 120 mln zł. Połowę daje Ministerstwo Sportu i Turystyki, po 30 mln miasto Rzeszów i samorząd województwa podkarpackiego.

– To za mało, żeby od razu wybudować Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki – mówi Super Nowościom mecenas Aleksander Bentkowski, były prezes klubu Resovia, który tę funkcję pełnił przez 17 lat, a teraz jest dożywotnim honorowym prezesem i zainicjował powstanie PCLA w Rzeszowie.

– Nawet, gdyby Ministerstwo Sportu, marszałek podkarpacki i miasto Rzeszów dodały jeszcze pieniądze – kolejne 30 mln zł od ministerstwa, a samorząd i miasto po 15 mln zł, to i tak może się okazać, że za 180 mln zł też trudno byłoby zrealizować inwestycję – mówi prezes.

Aleksander Bentkowski: stadion Resovii można przebudować w krótkim czasie

Aleksander Bentkowski proponuje inne rozwiązanie – skoro trudno zebrać więcej pieniędzy, to można byłoby budować PCLA w dwóch etapach.  Na początek, za te 120 mln zł, można wybudować na stadionie trybunę przeciwległą od obecnej oraz halę długą na 230 metrów, wysoką na 4,5 metra i szeroką na 10 metrów z bieżniami do treningów.  Na razie nie byłaby wyburzana stara trybuna i można byłoby poczekać.

– Ta druga widownia mogłaby powstać później. Gdy pojawią się dodatkowe pieniądze, to zamontowana zostanie nowoczesna konstrukcja dachu – mówi nam były prezes Resovii. 

I dodaje, że obecny stadion można przebudować w krótkim czasie. Jego kancelaria prowadziła nadzór prawny nad przebudową stadionu Legii w Warszawie i tam nowy obiekt otwarto już po pół roku. Budowę realizowano bowiem z gotowych elementów. Tak samo mogłoby być  w przypadku centrum lekkoatletycznego w Rzeszowie.

 Jednocześnie Aleksander Bentkowski stwierdził, że mimo podpowiedzi, miasto chce zmodernizować stadion przy Wyspiańskiego w całości, bez dzielenia na etapy, .

– Widocznie tam wiedzą lepiej, jak rozwiązać ten problem – dodał.

Projekt nowego stadionu przy ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie.
Tak miałby wyglądać nowoczesny stadion lekkoatletyczny przy ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie. (Fot. Urząd Miasta Rzeszowa)

Kancelaria Konrada Fijołka: PCLA trzeba zrobić raz, a porządnie 

Dlaczego miasto nie chce skorzystać z rad Aleksandra Bentkowskiego?

– Chcemy wybudować cały obiekt Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki raz, a porządnie – mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. – Mamy więcej pieniędzy niż te 120 mln zł, jak podają to media. Jesteśmy zobowiązani do zachowania tajemnicy o jaką kwotę chodzi. Ujawnimy ją, gdy podczas przetargu wyłoniony zostanie wykonawca, który zmodernizuje stadion. Budowa centrum lekkoatletycznego etapami, tylko wydłuży prace. Obiekt zgodnie z naszymi planami może być gotowy za trzy lata, a gdy będzie podzielony na etapy, to będzie gotowy np. dopiero za 10 lat.

– Jesteśmy zdeterminowani, by PCLA wybudować – informuje prezydent Konrad Fijołek. – Dlatego też szybko przetarg ponawiamy. Liczymy, że tym razem zainteresowanie ta inwestycją ze strony firm będzie większe. Chcemy, aby stadion powstał do końca października 2026 roku. Taki termin zakończenia inwestycji wpisaliśmy do przetargu. Na realizację PCLA do jesieni 2026 r. zgodziło się Ministerstwo Sportu i Turystyki, które współfinansuje zadanie.

_____

Stadion przy ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie będzie pełnił funkcję centrum lekkiej atletyki i ma być przystosowany do organizowania zawodów rangi mistrzostw Polski seniorów czy też mistrzostw Europy U23, U20, U18. Obiekt będzie wyposażony w 400-metrową bieżnię, a także m.in. skocznie do skoku w dal, wzwyż, o tyczce oraz krytą, 150-metrową bieżnię. Nowy stadion pełnił też będzie funkcję piłkarską. Ma spełniać kryteria licencyjne Ekstraklasy i rozgrywek klubowych UEFA. Trybuny stadionu będą mogły pomieścić 7,5 tys. widzów. Stadion PCLA w Rzeszowie będzie przystosowany także do organizacji wydarzeń kulturalnych, takich jak np. koncerty.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin