Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 1 marca 2024

Z Warszawskiej na Krakowską. Powstanie łącznik za 300 milionów

W tym miejscu ma rozpoczynać się nowy łącznik, którym dojedziemy do strefy Dworzysko w Rzeszowie. (Fot. Archiwum)

Blisko 2,5 mln zł może kosztować opracowanie projektu kolejnego etapu tzw. trasy północnej. Chodzi o odcinek od ul. Warszawskiej do ul. Krakowskiej w Rzeszowie. Koszt całej inwestycji wstępnie oszacowano na 300 mln zł.

Droga ma być przedłużeniem powstałego już wcześniej łącznika ul. Rzecha z Lubelską wraz z mostem im. Tadeusza Mazowieckiego. Teraz miasto przymierza się do realizacji kolejnego odcinka „obwodnicy”. Chodzi o trasę liczącą 6,1 kilometra długości, w ramach której nad biegnącymi wzdłuż ul. Warszawskiej torami powstanie ok. 300-metrowy wiadukt.

Warszawska – Krakowska. Którędy poprowadzi trasa?

Pierwotnie droga łącząca ulice Warszawską i Krakowską miała prowadzić w granicach Rzeszowa. Koncepcję zmieniono po licznych protestach mieszkańców osiedli Baranówka i Miłocin. Łącznik przesunięto w kierunku północnym, częściowo na teren gm. Świlcza.

Za wiaduktem (na wysokości ul. Warszawskiej) droga ma skręcać wzdłuż torów na północ, a dalej na zachód (w rejon strefy ekonomicznej Dworzysko) dochodząc tym samym do ul. Chmury, którą można dojechać do ul. Krakowskiej.

W związku z tym, że fragment drogi będzie przechodził przez teren nienależący do miasta, inwestycja będzie realizowana we współpracy z marszałkiem województwa.

– Zdecydowaliśmy się prowadzić wraz z Rzeszowem budowę nowej drogi. Prezydent Rzeszowa zwrócił się do nas odnośnie możliwości wspólnego finansowania opracowania wstępnej, niezbędnej dokumentacji. Jej koszt został oszacowany na 2,5 mln złotych, a udział województwa ma wynieść 350 tysięcy – mówi wicemarszałek Piotr Pilch.

Miasto zabezpieczyło w swoim budżecie kwotę ok. 2 mln zł.

– Po podpisaniu porozumienia z urzędem marszałkowskim, w maju zostanie ogłoszony przetarg na opracowanie projektu tego łącznika. Jego realizacja potrwa ok. 9 miesięcy – przekazała nam Marzena Kłeczek-Krawiec, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Łącznik ma rozpoczynać się od wiaduktu nad torami kolejowymi na wysokości ul. Warszawskiej. Następnie droga ma skręcać wzdłuż torów na północ, a dalej na zachód (w rejon strefy ekonomicznej Dworzysko), dochodząc tym samym do ul. Chmury, którą można dojechać do ul. Krakowskiej.

Ważny element układu komunikacyjnego Rzeszowa

Parametry nowej drogi będą identyczne jak na ul. Krogulskiego: dwa pasy ruchu w każdym kierunku, pas zieleni, chodniki, ścieżki rowerowe, zatoki autobusowe, oświetlenie, pasy do zawracania, odwodnienie itp. Trasa ma lepiej skomunikować osiedla: Załęże, Staromieście, Baranówka i Przybyszówka.

– Realizacja tej inwestycji przekieruje cały ruch samochodowy bezpośrednio w kierunku Strefy Dworzysko – zauważa Mateusz Maciejczyk, radny Rzeszowa i dodaje: – Obecnie przy ul. Technologicznej powstają bloki dla kilku tysięcy mieszkańców, a w planach są kolejne. Natomiast sama Strefa Dworzysko to przede wszystkim liczne przedsiębiorstwa i miejsca pracy. Trzeba więc przyjąć, że na przestrzeni najbliższych lat w północnej część miasta ruch drogowy będzie większy o kilka tysięcy pojazdów.

Gmina Świlcza, przez której tereny poprowadzi część nowego łącznika, też deklaruje chęć pomocy w realizacji zadania .

– Zapobiegaliśmy o tę inwestycję. Przede wszystkim pod kątem skomunikowania dzisiejszych terenów inwestycyjnych na Dworzysku i rozwiązań umożliwiających szybsze dotarcie do miejsca pracy czy szkoły – mówi Adam Dziedzic, wójt gminy. – Liczymy również, że nowy odcinek rozładuje korki  na granicy gm. Świlcza i Rzeszowa – uzupełnia.

W tej sprawie wójt Świlczy spotkał się kilka dni temu z prezydentem Rzeszowa Konradem Fijołkiem, aby omówić szczegóły. Inwestycja ma kosztować wg szacunków miasta ok. 300 mln zł. Ratusz, na budowę drogi, chce pozyskać finansowanie z Polskiego Ładu.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin