REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 23 czerwca 2024

Darmowych autobusów w Dębicy nie będzie. MKS zaskarżył uchwałę radnych

Autobus miejski w Dębicy
Przejazdy autobusami MKS Dębica miały być za darmo. Jednak póki co nic się raczej nie zmieni. (Fot. Urząd Miasta Dębica)

Dębica miała być pierwszym miastem na Podkarpaciu i jednym z nielicznych w kraju, gdzie w przyszłym roku można byłoby jeździć po mieście za darmo autobusami miejskimi. W tej sprawie nawet radni przegłosowali stosowną uchwałę, która na to zezwala. Na próżno. Dębicki MKS nie wprowadzi bezpłatnych przejazdów, bo sąd administracyjny uchylił uchwałę na ten temat. 

Jeszcze jesienią ub. roku radni miejscy z klubu PiS zaproponowali, żeby od stycznia 2023 roku można byłoby jeździć w Dębicy za darmo autobusami MKS. Uchwała została wówczas przegłosowana. Jednak pomysł ten nie spodobał się władzom miasta i części radnych. Burmistrz wysłał nawet pismo do Ewy Leniart, wojewody podkarpackiej, żeby zablokowała tę uchwałę.

Tak jednak się nie stało. W końcu zmieniono termin wejścia w życie tych przepisów i przesunięto je o rok. Tak więc od 1 stycznia 2024 roku podróżni mieliby jeździć za darmo komunikacją miejską. To rozwiązanie poparł również Józef Sieradzki, przewodniczący Rady Miejskiej Dębicy. 

MKS Dębica skarży uchwałę do sądu

Jednak ten pomysł raczej nie będzie wdrożony. W międzyczasie bowiem Miejska Komunikacja Samochodowa w Dębicy  zaskarżyła uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Rzeszowie. W tej sprawie zapadł nieprawomocny wyrok i WSA uchylił uchwałę.

PRZECZYTAJ TEŻ: Klęska rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Lokatorzy z Dębicy przerażeni

– O tym co zrobią dalej radni zależeć będzie od uzasadnienia wyroku – stwierdził radny Mateusz Cebula. – Może być i tak, że w Dębicy darmowej komunikacji nie będzie. 

Radczyni prawna z Urzędu Miasta w Dębicy, Joanna Żurek-Krupka, twierdzi, że: „Nie wszystkie podważane przez MKS zapisy zostały zakwestionowane przez sąd administracyjny. Ale uchwała zawierała różne braki i mniejsze czy większe wady, dlatego uchylono całą uchwałę. Gdy uzyskamy uzasadnienie, poznamy motywację sądu”. 

Darmowe przejazdy tylko w granicach Dębicy

Według zapisów uchwały, darmowe przejazdy komunikacją w Dębicy miały obejmować strefę zero, czyli administracyjne granice miasta. Za przejazd do sąsiednich miejscowości trzeba byłoby zapłacić.

WAŻNE: Kolej podmiejska ruszy, a Rzeszów stanie w korkach?

Jednym z pierwszych miast, które wprowadziło bezpłatny przewóz pasażerów są Starachowice i tam korzystanie z transportu miejskiego z tego tytułu wzrosło o 70 procent. Jednym z argumentów dla Dębicy było to, że darmowa komunikacja byłaby korzystna dla mieszkańców, bo zaoszczędziliby na dojazdach do pracy czy sklepów. 

Potrzebny dodatkowy milion złotych

Przeciwnicy tego pomysłu wśród radnych przekonywali, że w budżecie Dębicy nie ma pieniędzy na sfinansowanie bezpłatnych przejazdów. Ponadto to nie jest dobry czas na wprowadzenie takiego rozwiązania, bo sytuacja finansowa jest niepewna z powodu wzrostu cen paliw, energii elektrycznej. 

Na utrzymanie roczne dębickiego MKS-u trzeba 10 mln zł. Jeśli byłyby darmowe przejazdy, to w  budżecie miejskim na pokrycie tego pomysłu trzeba byłoby dodatkowo znaleźć 1 mln zł. Takich środków mogłoby zabraknąć. 

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin