Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 kwietnia 2024

Lekarze pokazali ile zarabiają. Od 100 do 540 zł za godzinę!

Najniższe stawki mają w szpitalach (Fot. Pixabay)

Raport dotyczący stawek proponowanych lekarzom w 2023 roku przygotował zespół platformy „Lekarze – oferty pracy”. Z zaprezentowanych danych wynika, że średnia stawka godzinowa, oferowana lekarzom w ubiegłym roku wyniosła 198,29 zł brutto.

Według autorów opracowania, najmniej zarabiali lekarze w szpitalach, choć to tam ratuje się życie pacjentów. Najwięcej, w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Duże różnice odnotowano też między poszczególnymi specjalizacjami. Od 105 do 540 zł. Wyższe stawki proponowano lekarzom w dużych ośrodkach.

Najwyższe propozycje wynagrodzenia za godzinę pracy otrzymywali lekarze w województwie mazowieckim – 225,75 zł, najniższe natomiast w województwie świętokrzyskim – 172,14 zł. Podkarpackie stawki oscylowały bardzo blisko świętokrzyskiego, plasując nas na drugim miejscu od końca.

Większy może więcej

Jak podkreślają autorzy raportu, możliwości zarobkowe lekarzy są skorelowane z wielkością miejscowości. Najniższe średnie wynagrodzenie oferowały miejscowości poniżej 5 tys. mieszkańców (164,76 zł/h), a najwięcej miasta powyżej 500 tys. mieszkańców (268,64 zł/h). W dużych miastach wysokość zarobków jest zwykle wyższa i dotyczy to nie tylko lekarzy. Patrząc zaś z punktu widzenia organizacji systemu ochrony zdrowia, wpływ na zarobki mają zlokalizowane tam uczelnie medyczne. Wysoko referencyjne, wielospecjalistyczne szpitale oraz cała infrastruktura placówek medycznych z nimi powiązana co generuje więcej miejsc pracy dla lekarzy i lepiej płatnych.

Lekarz w szpitalu zarabia najmniej

W raporcie jak na dłoni widać, że najwyższe stawki oferowała lekarzom ambulatoryjna opieka specjalistyczna. Dużo mniej korzystnie kształtowało się wynagrodzenie oferowane lekarzom za pracę w szpitalach. Zdaniem autorów raportu jest to zjawisko niepokojące, bo to właśnie tam trafiają najtrudniejsi pacjenci. Często z zagrożeniem zdrowia i życia, wymagający większego zaangażowania i wiedzy. Średnie wynagrodzenie za godzinę pracy proponowane lekarzowi na szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR) to 184, 89 zł. W AOS, propozycje wynagrodzenia to średnio 248, 50 zł.

Specjalizacje z najwyższymi stawkami wynagrodzenia

Z punktu widzenia wysokości oferowanych stawek w specjalizacjach, na prowadzenie wyszły w 2023 roku: psychiatria (304 zł/h), reumatologia (300 zł/h), dermatologia (287 zł/h), medycyna pracy (261 zł/h).

Najwięcej ofert dotyczyło medycyny rodzinnej, interny (chorób wewnętrznych) oraz pediatrii (wszystkie wyceniane poniżej średniej). Ma to duży związek z wycenami tych dziedzin (stawki jakie płaci NFZ). Autorzy raportu zwracają uwagę, że coraz większą popularność zyskują oferty pracy, w których wynagrodzenie jest oferowane jako procent od wizyty. Najczęstszą propozycją jest 60 proc. Często podana była dodatkowo informacja, że cena wizyty jest ustalana przez lekarza, co w połączeniu ze stawką podawaną jako zakres (np. 50-60 proc. od wizyty), daje lekarzom duże pole do negocjacji – piszą autorzy raportu.

Duże braki kadrowe

Na stronach większości szpitali na Podkarpaciu można natknąć się na oferty pracy dla lekarzy.

Szpital Specjalistyczny w Jaśle poszukuje np. lekarzy następujących specjalizacji: anestezjologii i intensywnej terapii; pediatrii; neonatologii; urologii; chirurgii ogólnej i onkologicznej; położnictwa i ginekologii, oraz radiologii i psychiatrii.

Wojewódzki Szpital w Tarnobrzegu chętnie zatrudni. Reumatologów, neonatologów, specjalistów chorób wewnętrznych, gastroenterologii, onkologii klinicznej, radioterapeutów, lekarzy do pracy na SOR, o specjalizacji: medycyny ratunkowej, chirurgii ogólnej, ortopedii, a także anestezjologii i intensywnej terapii.

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Leżajsku pilnie zatrudni lekarzy na Oddział Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kolbuszowej: lekarzy w dziedzinie pediatrii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, anestezjologii i intensywnej terapii, w dziedzinie rehabilitacji, do pracy w podstawowej opiece zdrowotnej.

Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lubaczowie poszedł jeszcze dalej. Zatrudni „od zaraz, na dogodnych warunkach finansowo – socjalnych”, lekarzy następujących specjalności: pediatrę; neonatologa; lekarza medycyny ratunkowej; neurologa; kardiolog;, internistę; chirurga oraz anestezjologa. A także lekarzy w trakcie w/w specjalizacji. W ogłoszeniu dodaje, że lekarzom o w/w specjalizacjach chcącym podjąć pracę szpital zapewnia mieszkanie w bloku usytuowanym bardzo blisko Szpitala.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin