Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 18 maja 2024

Prąd może być droższy o 70 procent! Czeka nas cenowe tsunami

Licznik prądu na klatce schodowej
Wzrost cen za prąd nawet o 70 procent, wyliczany przez firmy energetyczne, doprowadzi wiele osób z niższymi dochodami na skraj ubóstwa. (Fot. Wit Hadło)

Rachunki za prąd w 2024 roku wzrosną o kilkadziesiąt procent. To uderzy szczególnie w gospodarstwa domowe. Jeśli nie będzie zamrożenia cen prądu, tak jak w tym roku, to wszyscy Polacy drastycznie odczują te podwyżki.

WSPÓŁPRACA: Jakub Orchowski

Do 31 października spółki energetyczne składały do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski taryfowe i wynika z nich, że energia elektryczna będzie droższa od 40 do 70 procent. Tak więc już na początku 2024 roku możemy się spodziewać tsunami cenowego. Jeśli ktoś płaci teraz 250 zł za prąd, to za dwa miesiące może to być już 425 zł.

Rafał  Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, mówi wprost: – Chodzi nawet o 50-procentową podwyżkę.

Dodał, że wyższe ceny prądu mogą wpłynąć na przyszłoroczną inflację. Decyzja w  sprawie nowych taryf cenowych za energię  elektryczną ma zapaść jak najszybciej. Już w połowie grudnia dowiemy się o ile wzrosną rachunki.

Ceny energii o 70 procent w górę

Obecnie obowiązuje zamrożenie cen prądu na poziomie z 2022 r. dla odbiorców domowych i firm. Z informacji, które docierają ze źródeł polityków dotychczasowej opozycji, którzy mogą objąć władzę w Polsce, wynika, że na pewno ceny gazu w przyszłym roku będą zamrożone na poziomie zbliżonym do cen tegorocznych. Trwają natomiast dyskusje, że trzeba podjąć działania, żeby wzrost cen energii nie był skokowy i jego ceny były zamrożone.

Portal money.pl powołuje się na dr. Aleksandrę Gawlikowską-Fryk z Forum Energii, która wyjaśnia, że jeśli w 2024 roku nie będzie tarcz solidarnościowych  lub mrożenia cen energii i powróci VAT na energię, to „sumarycznie jej cena wzrośnie o 70 procent względem obecnej ceny, którą płacimy obecnie”.

– Podstawą do szacowania cen będą umowy długoterminowe z dostawą na przyszły rok –  wyjaśnia dla ekspertka z Forum Energii. – Są one znacząco wyższe niż w 2021 roku na rok 2022 rok – dodaje i przytacza wyliczenia.

Średnioważona cena kontraktu rocznego w 2021 roku na 2022 rok wynosiła 84,16 zł/MWh. Dla porównania cena kontraktu rocznego w 2022 roku na 2023 r.  wynosiła już 1110,04 zł/MWh.

Według prognoz ceny dla gospodarstw domowych wyniosą 750 zł/MWh, z czego 450 zł/MWh to koszt samej energii, a 295 zł/MWh to opłata dystrybucyjna. Według szacunków w 2024 r. cena za 1 kWh  wyniesie 1,57 zł brutto. To będzie znaczny wzrost stawki za kilowatogodzinę w porównaniu z bieżącym rokiem.

Emerytka Maria z Rzeszowa mówi, że ceny nas dobiją
Jeśli ceny prądu zostaną odmrożone, to będzie zabójstwo! (Fot. Jakub Orchowski)

Podwyżka cen prądu to będzie zabójstwo

Maria, emerytka z Rzeszowa: – Za prąd płacę niedużo, bo 120 zł miesięcznie, ale ewentualna podwyżka to by było zabójstwo. I nie tylko dla mnie, bo dla wszystkich emerytów. Mam 2 tys. zł  emerytury, a przecież muszę  opłacić jeszcze czynsz i choćby gaz. Na życie zostaje zero, nie mówiąc już o lekarstwach i innych opłatach.

Czynsz od nowego roku też na pewno zdrożeje, dlaczego to nie wiem, a przecież jeszcze trzeba coś zjeść.

Jeśli ceny prądu zostaną odmrożone, to będzie zabójstwo! Widocznie komuś zależy, żeby po podwyżkach emeryci  poumierali.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin