Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 5 marca 2024

Opłaty za śmieci w Rzeszowie nie będą wyższe

Żółte kosze na śmieci
W 2024 roku za wywóz śmieci mieszkańcy Rzeszowa zapłacą tyle samo, ile w ubiegłym roku. (Fot. Grzegorz Król)

To pomyślna wiadomość dla mieszkańców Rzeszowa. W tym roku nie wzrosną opłaty za wywóz śmieci. Stawki pozostaną na ubiegłorocznym poziomie. Od jednej osoby zamieszkałej np. w bloku trzeba będzie zapłacić 27 zł, a od każdego lokatora domu jednorodzinnego – 32 zł.

Za odbiór odpadów komunalnych w Rzeszowie nadal będzie odpowiadało Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Ustalono już, że w 2024 roku mieszkańcy stolicy Podkarpacia zapłacą tyle samo za wywóz śmieci, co w ubiegłym roku. W budżecie miasta na ten cel zarezerwowano 61,7 mln zł, czyli tyle samo, ile w 2023 roku.

Tak więc stawki za odbiór śmieci pozostaną na tym samym poziomie, jaki uchwalono jeszcze w 2020 roku. Dla budynków jednorodzinnych wynoszą obecnie 32 zł miesięcznie od każdej zamieszkałej w nim osoby od każdej osoby. Tak też będzie w tym roku. Natomiast w zabudowie wielorodzinnej stawka ta wyniesie 27 zł miesięcznie od osoby.

Władze miasta alarmują, żeby segregować śmieci. Już w minionym roku na pergolach śmietnikowych zamieszczano ostrzeżenia w tej sprawie. Brak segregacji śmieci oznaczać będzie, że opłata za ich odbiór może wzrosnąć. Ratusz w ten sposób realizuje kampanią informacyjną wskazującą, że gdy nie będą segregowane śmieci, to mogą wzrosnąć dotychczasowe opłaty.

MPGK może zapłacić karę

Z Urzędu Miasta Rzeszowa słychać, że jeśli w tym roku mieszkańcy nie będą segregować odpadów, to MPGK będzie musiało zapłacić karę, bo z każdym rokiem wzrasta wskaźnik recyklingu odpadów. Gdy wskazany poziom nie zostanie osiągnięty, to może być nałożona kara finansowa na przedsiębiorstwo gospodarki komunalnej.

– Jeśli firmy, które odpowiedzialne są za recykling, nie wypełniają limitów segregacji śmieci, to mogą być ukarane przez Ministerstwo Środowiska – mówi Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa. – Dane na ten temat od podmiotów, które zagospodarowują śmieci wpływają do gmin, a następnie do Urzędu Marszałkowskiego, który dalej przesyła je do resortu środowiska. Jeśli np. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie otrzyma taką karę, to będzie zmuszone obciążyć mieszkańców wyższymi stawkami za wywóz śmieci. Gdyby do takiej sytuacji doszło, to miasto w przyszłym roku mogłoby już tego podmiotu nie uwzględniać w przetargu na odbiór odpadów komunalnych.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin