Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 24 maja 2024

W Rzeszowie powstaje aplikacja Tra$hApp. Wyrzucanie śmieci zacznie się nam opłacać

Twórcy aplikacji Tra$zApp i prezes ZETO w Rzeszowie
W Rzeszowie (na zdj. od lewej) Sławomir Watrak i Paweł Szynal ze star-upu „Don’t Waste Money” podpisali umowę o współpracy z Januszem Błażej, prezesem ZETO-Rzeszów. (Fot. Kinga Dereniowska)

Czy przykry obowiązek, jakim jest wyrzucanie śmieci, stanie się przyjemnością? Taką wizję roztaczają twórcy aplikacji Tra$hApp, która ma oferować nagrody za sprzątanie śmieci, czym sprawi, że świat stanie się czyściejszy.

Ale zacznijmy od początku. Wszystko zaczęło się w 2019 roku, po jednej z akcji w ramach sprzątania świata w okolicach rzeki San.

– Po zebraniu 10 dużych worków na śmieci, dostaliśmy informację, że ludzie z powrotem zaczęli tam wyrzucać swoje odpady – opowiada pochodzący z Przemyśla Paweł Szynal, jeden z twórców aplikacji Tra$hApp. – Nie mogłem w to uwierzyć.

Próbował więc to wszystko zrozumieć. Po rozmowach z mieszkańcami, doszedł do wniosku, że trzeba zrobić, tak aby wyrzucanie śmieci stało się opłacalne.

Aplikacja Tra$hApp. Wyrzuć śmieci, dostaniesz zniżkę

Razem z kolegą Sławomirem Watrakiem postanowił stworzyć aplikację, która ma pomóc w tym, aby śmieci lądowały w koszu, a nie obok. W tym wszystkim ma pomóc sztuczna inteligencja.

– Pomoże określić, do jakiego rodzaju pojemnika dany śmieć powinien trafić. Aplikacja będzie tłumaczyć, jak segregować odpady i dzielić je na najmniejsze możliwe części – opowiada Paweł Szynal.

Za wyrzucone śmieci będziemy dostawać punkty. A te będzie można wymienić na nagrody od partnerów np. zniżki do sklepów, czy bilety na autobusy.

– Jesteśmy pierwszym start-upem, który weźmie na siebie taką dużą odpowiedzialność i zaangażowanie w projekt pro-społeczny – zachwyca się Paweł Szynal.

Tak bardzo wierzył on w swój pomysł, że zachęcił do współpracy dużo większą firmę – rzeszowskie ZETO.

– Bardzo jestem przekonany do takich działań proekologicznych – zapewnia Janusz Błażej. Wrażenie na nim zrobiło też zaangażowanie w pomysł Pawła i Sławomira. 

Na razie lokalnie, wkrótce globalnie

Wizja jednak na tym się nie kończy. W przyszłości ma ona objąć samorządy terytorialne, przedsiębiorstwa i szkoły. Cały projekt zaplanowany jest na ok. 6 lat. Twórcy chcą ze swoją aplikacją wyjść poza Polskę i działać globalnie.

– Nasz program doprowadzi do tego, że realnie zlikwidujemy problem zaśmiecania – przekonuje Paweł Szynal.

Premiera aplikacji Tra$hApp zaplanowana jest na marzec 2024 roku.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin