Studenci kierunku lekarskiego mogą ubiegać się o stypendia Marszałka Województwa Podkarpackiego. Miesięcznie to nawet 3 tysiące złotych.
Właśnie ruszył pierwszy nabór wniosków w ramach programu: „Podkarpackie wspiera lekarskie specjalizacje deficytowe”. Można je składać do 8 listopada. Studenci medycyny, którzy zobowiążą się po ukończeniu studiów do pracy we wskazanych szpitalach na Podkarpaciu, w jednej z deficytowych specjalizacji, mogą otrzymać miesięczne wsparcie w wysokości 3 tys. złotych.
– Poprzez te stypendia chcemy nie tylko wspierać studentów medycyny w ich rozwoju, ale przede wszystkim zadbać, o jak najlepsze zasoby kadrowe w systemie ochrony zdrowia na terenie województwa podkarpackiego oraz zmotywować studentów kształcących się na kierunku lekarskim do wyboru deficytowych specjalizacji w szpitalach, dla których podmiotem tworzącym jest samorząd – tłumaczy marszałek Władysław Ortyl.
Dla kogo stypendium medyczne
Stypendium dla studentów medycyny wynosi 3 tys. zł miesięcznie i przyznawane jest na okres:
- 9 miesięcy, tj. na VI rok studiów, jeśli stypendysta rozpoczyna VI rok studiów;
- 18 miesięcy, tj. na V i VI rok studiów, jeśli stypendysta rozpoczyna V rok studiów;
- 27 miesięcy tj. na IV, V i VI rok studiów, jeśli stypendysta rozpoczyna IV rok studiów.
Stypendium może być przyznane studentowi, który spełnia łącznie następujące warunki:
- Jest studentem IV, V lub VI roku, kształcącym się na kierunku lekarskim w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym, w uczelni mającej siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i działającej na podstawie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, nie powtarza roku, na który ubiega się o przyznanie stypendium;
- Nie korzysta z urlopów określonych w regulaminie studiów na dzień składania wniosku;
- Zobowiąże się do podjęcia zatrudnienia, po zakończeniu stażu podyplomowego, w podmiocie leczniczym/szpitalu w wybranej deficytowej specjalizacji lekarskiej niezwłocznie po uzyskaniu pełnego prawa wykonywania zawodu, jednak nie później niż 10 miesięcy po jego uzyskaniu, na okres pracy: 2 lata, gdy student pobiera stypendium od VI roku studiów, 3 lata, gdy student pobiera stypendium od V roku studiów, 4 lata, gdy student pobiera stypendium od IV roku studiów;
- Ponadto zobowiąże się do poinformowania zarządu województwa o odbywanej specjalizacji i podmiocie leczniczym/szpitalu, w którym będzie ona odbywana, w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia odbywania specjalizacji oraz o odpracowaniu stypendium w terminie 30 dni od dnia zakończenia odpracowania stypendium.
Wykaz deficytowych specjalizacji medycznych na Podkarpaciu
Lista deficytowych specjalizacji medycznych, które wspiera Podkarpacie jest dość długa. Oto one:
- Anestezjologia i intensywna terapia,
- chirurgia dziecięca,
- chirurgia ogólna,
- choroby płuc,
- choroby wewnętrzne,
- gastroenterologia,
- kardiochirurgia,
- medycyna pracy,
- ratunkowa i rodzinna,
- neonatologia,
- neurochirurgia,
- neurologia,
- onkologia i hematologia dziecięca,
- onkologia kliniczna,
- ortopedia i traumatologia narządu ruchu,
- otorynolaryngologia,
- patomorfologia,
- pediatria,
- położnictwo i ginekologia,
- psychiatria,
- psychiatria dzieci i młodzieży,
- reumatologia,
- radiologia i diagnostyka obrazowa.
Koszt realizacji programu w ujęciu trzyletnim, czyli w latach 2023 – 2025 wyniesie ponad 3,2 mln złotych.
Dodatkowe informacje można uzyskać w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie przy ul. Lubelskiej 4, pod nr tel. (17) 743 30 66, mailowo: dek@podkarpackie.pl. a także na stronie: Stypendia dla studentów kierunku lekarskiego.