Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 14 kwietnia 2024

Stypendia dla przyszłych lekarzy. Szpitale kuszą adeptów medycyny

Szpital w Przeworsku z lotu ptaka
Szpital Powiatowy w Przeworsku poszukuje przede wszystkim geriatrów, anestezjologów, neonatologów, pediatrów, internistów. (Fot. Archiwum)

Większość szpitali w województwie podkarpackim, podobnie jak w całej Polsce, boryka się z brakami lekarzy. Niektórzy dyrektorzy z tego powodu zawieszają funkcjonowanie oddziałów. Inni, jak w Lubaczowie, obiecują kilku specjalistom „mieszkanie w bloku usytuowanym bardzo blisko szpitala”. Jeszcze inni kuszą przyszłych lekarzy stypendiami w kwocie kilku tysięcy złotych pod warunkiem podjęcia pracy w ich szpitalu. 

Jako pierwszy, na pomysł fundowania stypendiów dla przyszłych lekarzy wpadł zarząd powiatu szpitala w Jaśle. Nabór wniosków o przyznanie stypendium (po 1,5 tys. zł miesięcznie), dla studentów kształcących się na kierunku lekarskim, ogłosił jeszcze w 2019 roku.

Warunek: 5 lat pracy w szpitalu w Jaśle

Warunek był jeden.  Adepci medycyny zobowiązani byli do odbycia stażu w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle, a po uzyskaniu prawa do wykonywania zawodu lekarza do pracy przez 5 lat w pełnym wymiarze czasu pracy, pełnienia przynajmniej trzech dyżurów medycznych w ciągu miesiąca, w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej w zakresie POZ.

Oferta nie wzbudziła w minionych latach zbyt wielkiego zainteresowania wśród przyszłych lekarzy. Z propozycji szpitala w Jaśle skorzystało zaledwie trzech studentów. A potrzeby kadrowe lecznicy są duże.

Na stronie szpitala w Jaśle czytamy, że chętnie zatrudnią lekarzy:

 • anestezjologii i intensywnej terapii,
 • pediatrii,
 • neonatologii,
 • urologii,
 • chirurgii ogólnej i onkologicznej,
 • położnictwa i ginekologii
 • oraz psychiatrii. 

Stypendystów na studiach lekarskich będzie przybywać

Trzy razy większe zainteresowanie stypendiami jest w Przeworsku. Obecnie, z tej formy pomocy korzysta 9 studentów medycyny, a jeden podjął już pracę. Wkrótce starostwo planuje ogłoszenie nowego naboru w dodatku zwiększając wysokość stypendium z 2 do 3 tys. zł.

Warunki otrzymania stypendium lekarskiego w Przeworsku:

 • student, który dostaje stypendium od czwartego roku studiów, jest zobowiązany do pracy w przeworskim szpitalu przez 4 lata,
 • otrzymujący stypendium od piątego roku – 3 lata,
 • a student, który otrzymał stypendium na szóstym roku – 2 lata.

Szpital Powiatowy w Przeworsku poszukuje przede wszystkim:

 • geriatrów,
 • anestezjologów,
 • neonatologów,
 • pediatrów,
 • internistów. 

Urząd Marszałkowski: trwają przygotowania do nowego programu stypendialnego

–  Czy samorząd województwa, który jest organem założycielskim dla kilkunastu podkarpackich szpitali, nie bierze pod uwagę takiego rozwiązania, które zapewniłoby przypływ młodych kadr?  – zapytaliśmy w Podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie.

– Trwają przygotowania do wdrażania nowego programu stypendialnego, polegającego na wsparciu studentów kierunku lekarskiego, którzy podejmą się wyboru jednej z deficytowych specjalizacji lekarskich i zadeklarują pozostanie na Podkarpaciu i pracę w jednym ze szpitali wojewódzkich. Departament Edukacji, Nauki i Sportu we współpracy z Departamentem Ochrony Zdrowia pracuje nad stworzeniem programu stypendialnego, który będzie motywował młodych absolwentów kierunku lekarskiego do podjęcia trudnej, ale potrzebnej nam wszystkim drogi zawodowej. Szczegóły będziemy mogli zaprezentować bliżej rozpoczęcia roku akademickiego – odpowiedział Tomasz Leyko z Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego . 

Urząd Miasta Rzeszowa: w ZOZ nr 1 kadra medyczna jest zabezpieczona

Na podobnie sformułowane pytanie przecząco zaś odpowiedział Urząd Miasta Rzeszowa.

– Pogramy tego typu mają na celu najprawdopodobniej przeciwdziałać problemom kadrowym w placówkach zdrowia.
W podległym miastu ZOZ nr 1 nie ma aktualnie takich kłopotów, kadra medyczna jest zabezpieczona. Dlatego na chwilę obecną nie planujemy wprowadzać podobnego programu – mówi Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin