Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 28 lutego 2024

W 2024 roku dowody musi wymienić 2,7 mln Polaków. Za brak – nawet 5 tys. zł grzywny

Osoby, które osiągnęły pełnoletność w 2014 roku i te, które otrzymały nowy dowód 10 lat temu, powinny w 2024 roku wymienić dowód tożsamości. (Fot. Jan Budz)

Jeśli z przeterminowanym dowodem osobistym będziemy chcieli odebrać list polecony, to będzie to niemożliwe. W tym roku w całym kraju musi wymienić taki dokument 2,7 mln osób.

Dotyczy to osób, które osiągnęły pełnoletność w 2014 roku lub nowy dowód otrzymały 10 lat temu. Tak więc, jeśli w 2024 roku dokument tożsamości traci ważność, to należy udać się do urzędu gminy i złożyć wniosek o jego wydanie. Za brak aktualnego dokumentu grożą dotkliwe grzywny – nawet 5 tys. zł.

Nawet w przypadku, gdy posługujemy się mDowodem, to i tak konieczne jest wymienienie fizycznego nośnika. Okazuje się bowiem, ze wersja cyfrowa nie jest honorowana w każdej instytucji. Z nieważnym dowodem pojawi się problem z opuszczeniem Polski np. gdy zechcemy polecieć samolotem do kraju, gdzie nie trzeba paszportu. Problemem może być też to, że bez aktualnego dowodu nie zadziała bankowość elektroniczna i nie będzie można przeprowadzić operacji finansowych.

Jeśli złożymy wniosek do urzędu gminy czy miasta, to dowód osobisty musi być wydany w ciągu 30 dni. Koniecznie trzeba dostarczyć swoje aktualne zdjęcie. Za wydanie dowodu tożsamości nie są pobierane opłaty. Niewyrobienie nowego dowodu osobistego może sporo kosztować.

Kiedy jeszcze należy wymienić dowód?

Dowód należy też wymienić w przypadku zmiany danych osobowych (np. po ślubie), zmiany wyglądu, jak również kradzieży lub zgubienia dokumentu. Niestety, nie da się złożyć wniosku przez internet, bo konieczne jest zostawienie danych biometrycznych, czyli pozwolenie na pobranie odcisków palców.

Według przepisów ustawy o dowodach osobistych, „kto uchyla się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego podlega karze ograniczenia wolności albo karze grzywny”.

Wysokość grzywny jest ustalana przez sąd i może wynieść nawet 5 tys. zł.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin