Prezydent Andrzej Duda odwiedził Podkarpacie. W Łańcucie wręczył nagrody przedsiębiorcom, dzień później odwiedził Jasionkę.
Prezydent Andrzej Duda w Muzeum – Zamku w Łańcucie w czwartek (23 listopada) wręczył przedsiębiorcom Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP. W drugi dzień uroczystości, w piątek, w ramach XXI edycji tej Gali w Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce k. Rzeszowa mówił, że w tej podrzeszowskiej miejscowości funkcjonuje z powodzeniem wiele innowacyjnych firm z branż: lotniczej, informatycznej i motoryzacyjnej. Dodał, że PCN dobrze wybrano jako miejsce uhonorowania najlepszych przedsiębiorców z całej Polski.
Zamiast na armię, na rozwój nauki
– Moim marzeniem jest, aby polski naukowiec lub grupa naukowców otrzymała Nagrodę Nobla za badania realizowane w naszym kraju – stwierdził w przemówieniu w PCN „Łukasiewicz” prezydent RP. – Ważne jest inwestowanie w naukę. Wierzę w to, że będziemy jako państwo inwestować w naukę coraz więcej, bo to jest niezbędne i potrzebne.
Mam nadzieję, że wkrótce sytuacja się uspokoi na świecie i pieniądze, które dzisiaj musimy przeznaczać na modernizację naszej armii, a są to niewyobrażalnie wielkie pieniądze, będziemy mogli przeznaczyć, przynajmniej w dużej części, na rozwój polskiej nauki. Po to, żeby nadać dodatkowy potężny impuls rozwojowy – mówił Andrzej Duda.
Prezydent podkreślał, że to polscy przedsiębiorcy przyczynili się do tego, że nasz kraj obecnie jest zaliczany do szóstego najzamożniejszego kraju w Unii Europejskiej. Ta lokata może się jeszcze poprawić, bo polski mały, średni i duży biznes się coraz bardziej rozwijają.
Duda nawiązywał też do Ignacego Łukasiewicza, podkarpackiego geniusza i jego osiągnięć. Nagrodzonych określił jako absolutną awangardę biznesu w Polsce. Andrzej Duda dziękował, że przedsiębiorcy promują nasz kraj za granicą.
– W trudnych czasach świetnie sobie radzicie – mówił. – A jeszcze 34 lata temu w Polsce wolnej działalności nie było.
Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP
W Muzeum-Zamku w Łańcucie Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP w kilku kategoriach dostali:
- „Lider MŚP” – spółka Creotech Instruments (produkuje systemy i podzespoły satelitarne)
- „Narodowy Sukces” – spółka Cognor Holding, lider wśród producentów stali i wyrobów hutniczych
- „Międzynarodowy Sukces” – firma Integer, wprowadziła na Polski rynek paczkomaty Inpost
- „Odpowiedzialny Biznes” – spółka Unibep z działu branży budowlanej
- „Firma Rodzinna” – Gałuszka, Krębuszewska i Wspólnicy z Żywca (produkcja piekarnicza)
- „Badania i Rozwój” – nagrodą dla zespołu BioMiSystem z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii IM i badacze z Kliniki Galen – Ortopedia w Bieruniu (opracowali „lek komórkowy” MesoCellA- Ortho do zastosowania w ortopedii.
- „STARTUP_PL” nagrodę otrzymał startup „Widmo Spectral Technologies”, który rozwija technologię szerokopasmowego georadaru, tworzy aplikację do rozpoznawania struktur odpadów na składowiskach, szkód górniczych, określa poziom wód gruntowych.
- „Nagroda Indywidualna” – dla Bogdana Chmielewskiego, prezesa Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w USA, która została założona na nowojorskim Brooklynie w 1977 r. przez grupę polskich imigrantów
- „Nagroda Specjalna” – dla województwa lubelskiego „za szczególne zaangażowanie w rozwijanie inicjatywy Trójmorza”
- „Nagroda Gospodarcza” dla marszałka lubelskiego Jarosława Stawiarskiego