„Szklana menażeria” i „Tańcz mnie Cohen” to propozycje rzeszowskiego Teatru im. Wandy Siemaszkowej na najbliższe dni. A jak dokładnie przedstawia się terminarz?
„Szklana menażeria”
- 19.04. (pt.) godz. 10.00 – Duża Scena
- 20.04. (sob.) godz. 18.00 – Duża Scena
- 21.04. (ndz.) godz. 18.00 – Duża Scena
- 23.04. (wt.) godz. 10.00 – Duża Scena
Amanda to na pozór despotyczna matka, która usiłuje wtłoczyć swoje dzieci, wrażliwego poetę Toma i chorobliwie nieśmiałą Laurę, właścicielkę szklanej menażerii, w ogólnie pojęty schemat szczęścia. Ten rodzinny dramat pełen wewnętrznych napięć i tarć rodzi się – paradoksalnie – z wielkiej miłości.
Bohaterów łączy głęboka i silna więź, choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że trwają w nieprzerwanym toksycznym konflikcie. W ich relacjach nic nie jest zero-jedynkowe.
- PRZECZYTAJ TEŻ: Odbicia lubiły brąz. Kto wynalazł lustro?
Ta znakomita sztuka traktuje o sprawach uniwersalnych i bliskich każdemu z nas: o rozczarowaniu szarą rzeczywistością, pragnieniu miłości, akceptacji i samorealizacji, ucieczce w bezpieczny świat iluzji, o braku zgody na to, że życie toczy się własnym torem, bez pytania nas o zdanie. Ale nade wszystko o tym, że w każdej sytuacji warto ocalić siebie, swoje marzenia i wrażliwość, nawet jeśli we współczesnym bezwzględnym świecie jest to wyjątkowo trudne.
- Czas trwania: 100 minut
- Reżyseria: Jan Nowara
- Obsada: Anna Demczuk, Joanna Baran-Marczydło, Michał Chołka, Mateusz Marczydło (gościnnie)
„Tańcz mnie. Cohen”
- 19.04. (pt.) godz. 19.00 – Mała Scena
- 20.04. (sob.) godz. 19.00 – Mała Scena
- 21.04. (ndz.) godz. 19.00 – Mała Scena
Muzyczny spektakl o kanadyjskim poecie, pisarzu i piosenkarzu. Zmarły w 2016 roku twórca takich nieśmiertelnych przebojów, jak „Suzanne”, „So long”, „Marianne” czy „Hallelujah”, przez całe, trwające 82 lata życie, nieustannie poszukiwał – inspiracji do tworzenia, sensu egzystencji, swojego miejsca na ziemi. Jego muzami były kobiety… Te, z którymi wchodził w dłuższe relacje, i te spotykane na co dzień. O tym właśnie jest ten spektakl. O miłości i fascynacji kobiecością. Ale nie tylko…
- POLECAMY: Sanocki świat Zdzisława Beksińskiego…
Twórczość Leonarda Cohena i jego spojrzenie na świat pełne są rozważań o miejscu człowieka we współczesnym świecie, całym mistycyzmie życia.
Scenariusz powstał na podstawie prozy, wierszy i piosenek Leonarda Cohena w tłumaczeniu Macieja Karpińskiego i Macieja Zembatego, oraz fragmentów książki Różne Postawy Iry B. Nadel w tłumaczeniu Wojciecha Fladzińskiego.
- Czas trwania: 80 min
- Reżyseria: Sławomir Gaudyn
- Obsada: Robert Żurek, Mikołaj Babula (piano)