REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 27 lipca 2024

Odbicia lubiły brąz. Kto wynalazł lustro?

 Życie bez lustra? Niemożliwe. (Fot. Pixabay)

Najpierw przydatne były kałuże. Jednak niewiele było w nich widać. Lepiej sprawdzała się tafla stawu czy jeziora – ale możliwość przejrzenia się w niej zazwyczaj wymagała spaceru. Praktyczniejsze stały się polerowane kamienie – używane jako lustra ok. 6 tysięcy lat temu. Tego typu wytwory najstarszych cywilizacji dały początek zwierciadłom, jakie znamy obecnie.

W polerowanych obsydianach (zastygła lawa wulkaniczna) przeglądali się mieszkańcy tureckiej Anatolii. Lustra z pirytu odbijały wizerunki dawnych mieszkańców Ameryki – w tym Majów i Azteków. Z czasem spróbowano też polerowanego brązu. Do szczególnych fanów tego surowca należeli m.in. Chińczycy, wytwarzając takie zwierciadła przez ponad 4 tysiące lat. Na brąz, ale też i miedź stawiali Mezopotamczycy, a później i starożytni Egipcjanie.

Greckie lusterka często produkowano z ozdobną rączką – najczęściej przybierającą wizerunek urodziwej bogini miłości – Afrodyty. Nie obawiano się także innych rozwiązań – stąd powstawały lustereczka ze stopów cyny, a nawet srebra i złota!

Jednak największym krokiem ku idealnemu odbiciu stało się wytworzenie zwierciadła ze szkła. Prawdopodobnie wynaleźli je Rzymianie w III n.e. (sztuka ta zginęła wraz z upadkiem imperium). Są też informacje mówiące, że to miało to miejsce ok. X-XI w. na opanowanych przez muzułmanów terenach Hiszpanii.

Od Norymbergi do Wenecji

Prawdopodobnie pierwsze szklane zwierciadła w Europie wyprodukowano w Norymberdze. (Fot. Aneta Jamroży)

A kiedy szklane zwierciadła trafiły na Stary Kontynent? Prawdopodobnie pierwsze egzemplarze wyprodukowano w Europie ok. XIV w. – w niemieckiej Norymberdze. Jednak to właśnie we Włoszech, a konkretnie pod Wenecją powstało lustrzane królestwo, które wiodło prym aż do XVII wieku. Właśnie wtedy o piękne lustra dla swoich posiadłości, a tym samym dla Francji postarał się sam Ludwik XIV. Po wielu eksperymentach i w tym kraju pełna parą ruszyła produkcja szklanych obiektów pożądania.

Z czasem produkcja luster rozwinęła się także w innych krajach, co więcej – udoskonalano ją. W tej kwestii szczególnie zasłużył się Niemiecki chemik Justus von Liebig, który wynalazł metodę srebrzenia powierzchni szkła.

Dziś pewnie nasi przodkowie przecieraliby oczy ze zdumienia widząc swoje w sklepach, windach czy samochodach. Ciekawe czy zatęskniliby za polerowanymi kamieniami?

CZY WIESZ ŻE.. 
– Długoletni liderzy w dziedzinie wytwarzania luster – Wenecjanie pilnie strzegli sekretu ich wytwarzania. Za jego wyjawienie groziła… śmierć. Same lustra były niezwykle cenne – np. za jeden z egzemplarzy w 1683 r. zapłacono dużo więcej, niż za obraz samego Rubensa.
– Zdolność rozpoznawania siebie w odbiciu lustrzanym posiada tylko człowiek, niektóre małpy człekokształtne i delfiny. Inne zwierzęta traktują odbicie jak inne zwierzę.
– Motyw lustra jest mocno zakorzeniony w kulturze. Np. mitologiczny Narcyz utopił się zachwycony własnym odbiciem, które próbował objąć. Przeglądał się „pierwszym” lustrze, czyli tafli wody w stawie. Niezwykle popularna jest także kwestia z „Królewny Śnieżki”: „Lustereczko, lustereczko powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy w świecie”.  

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin