Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 kwietnia 2024

Filmowe wtorki z IPN: „Raport Pileckiego”. Już 5 marca w rzeszowskim kinie „Zorza”

Kadr z filmu „Raport Pileckiego”. (Fot. Mat. dystrybutora)

„Raport Pileckiego” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza to kolejny film, który będzie można obejrzeć w ramach w cyklu pokazów, organizowanych przez IPN w rzeszowskim Kinie „Zorza”. Wstęp na wtorkowy (5.03.) seans o godz. 18.00 jest bezpłatny.

„Raport Pileckiego” to film inspirowany wydarzeniami z życia Witolda Pileckiego – jednego z największych polskich bohaterów. Pokaz zostanie poprzedzony prelekcją historyka IPN.

947 dni w obozowej niewoli

Rotmistrz Witold Pilecki był harcerzem, uczestnikiem Bitwy Warszawskiej, obrońcą Polski w 1939 roku, członkiem ruchu oporu – żołnierzem AK, powstańcem warszawskim, walczył w armii Andersa.

Wykazał się bezprecedensową w skali świata odwagą – celowo dał się aresztować, by zostać osadzonym w obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Zorganizował tam konspiracyjny ruch oporu Armii Krajowej, a po 947 dniach w obozowej niewoli i brawurowej ucieczce napisał raporty opisujące zbrodnie Niemców – masową zagładę więźniów. Wziął udział w Powstaniu Warszawskim, a po jego w latach 1944–1945 przebywał w niewoli niemieckiej  został osadzony w niewoli.

Kadr z filmu „Raport Pileckiego”. (Fot. Mat. dystrybutora)

Po wyzwoleniu oflagu był żołnierzem II Korpusu Polskiego generała Andersa we Włoszech. Po powrocie do Polski został aresztowany przez władze komunistyczne, był torturowany i pod pretekstem szpiegostwa skazany na karę śmierci, która wykonano 25 maja 1948 roku w komunistycznej katowni – warszawskim więzieniu na Rakowieckiej. Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie.

Podczas ostatniego widzenia z żoną powiedział:

„Ja już żyć nie mogę, mnie wykończono, Oświęcim to była igraszka”.

Odważny żołnierz, czuły ojciec i mąż

Nigdy nie wyrzekł się swoich ideałów. Patriota wierny swoim wartościom i przysiędze złożonej Wolnej Polsce pozostał rozdarty między powinnościami wobec ojczyzny i rodziny. Odważny żołnierz, a zarazem czuły ojciec i mąż stanął w obliczu tragicznych dylematów moralnych. Jego postać pozostanie na zawsze w naszej kulturze symbolem miłości, bohaterstwa i niezłomnej walki o prawdę.

Kadr z filmu „Raport Pileckiego”. (Fot. Mat. dystrybutora)

W 1990 roku rotmistrz Pilecki został zrehabilitowany, a w 2006 prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego. W 2013 roku rotmistrz został awansowany do stopnia pułkownika.

Brytyjski historyk profesor Michael Foot zaliczył Witolda Pileckiego do grona sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej.

Przemysław Wyszyński w roli głównej

Autorami scenariusza do produkcji „Raport Pileckiego” są Leszek Wosiewicz („Kornblumenblau”) oraz Krzysztof Łukaszewicz („Orlęta. Grodno ‘39”, „Lincz”, „Karbala”).

W tytułową rolę Witolda Pileckiego wcielił się Przemysław Wyszyński – aktor fizycznie niezwykle do niego podobny. W rolach głównych wystąpili ponadto: Paulina Chapko jako Maria Pilecka, Mariusz Jakus jako Eugeniusz Chimczak, Karol Wróblewski  – Józef Różański i Paweł Paprocki – Józef Cyrankiewicz.

 Muzykę skomponował Michał Lorenc, autorem zdjęć jest Arkadiusz Tomiak. Scenografia jest dziełem Joanny Machy i Anny Anosowicz. Film dozwolony od lat 16. Czas trwania seansu: 117 minut.

  • Projekcja, której organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, odbędzie się we wtorek 5 marca w rzeszowskim kinie „Zorza” (ul. 3 Maja 28) o godz. 18.00. Dostępność biletów do sprawdzenia pod numerem telefonu 17 86 06 054. Odbiór wejściówek w siedzibie IPN przy ul. Słowackiego 18 oraz w kinie „Zorza”.
„Raport Pileckiego” – oficjalny zwiastun.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin