REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 29 maja 2024

„Getto pierwszym etapem zagłady”. Już dziś wykład Karoliny Ożóg w rzeszowskim Urban Lab

(Fot. Mat. organizatora)

O gettach, tworzonych dla Żydów podczas II wojny światowej, nazywanych piekłem na ziemi i wyspami śmierci, ze szczególnym uwzględnieniem getta rzeszowskiego, opowie muzealniczka i edukatorka Karolina Ożóg. Wykład już dziś – 5 kwietnia o godz. 18.00 w Urban Lab.

„Zostaliśmy opuszczeni przez Boga i znajdujemy się w rękach morderców, którzy nie wiedzą, co to litość, i nie mają jej ani dla małego dziecka, ani dla starca” – pisał w swoich wspomnieniach o pobycie w getcie rzeszowskim Mosze Oster.

Ten trudny temat poruszy Karolina Ożóg – muzealniczka i edukatorka, od 2013 roku związana z Muzeum Krakowa, obecnie z oddziałem w Starej Synagodze, absolwentka judaistyki.

– Przedstawię mechanizmy wykluczenia i pozbawiania podstawowych praw, które prowadzić miały do drugiego etapu straszliwego planu – eksterminacji bezpośredniej w obozach zagłady – zaprasza na wykład Karolina Ożóg. – Opowiem też o próbach zachowania człowieczeństwa w nieludzkich czasach.

„Getto pierwszym etapem zagłady” to ostatni wykład realizowany w ramach projektu „Mój Rzeszów. Nasz Rzeszów”. Jego celem jest przybliżanie społeczności Rzeszowa historii jego dawnych żydowskich mieszkańców.

Wykład rozpocznie się 5 kwietnia o godz. 18.00 w rzeszowskim Urban Lab (ul. 3 Maja 13).

(Fot. Mat. organizatora)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin