REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 21 kwietnia 2025

Jak storczyki podbiły Europę? Kolejna odsłona cyklu „Przyjemności świata tego” już 14 marca w Łańcucie

Storczyki zmieniły nie tylko europejskie ogrody, ale także sposób postrzegania natury przez człowieka. (Fot. Pexels)

Podróże storczyków – z tropików do ogrodów botanicznych będą tematem przewodnim kolejnej odsłony cyklu „Przyjemności świata tego” w dawnej Oranżerii łańcuckiego Muzeum-Zamku.

W piątek 14 marca odbędą się dwa spotkania. Na godz. 10.00 zaplanowano spotkanie edukacyjne dla uczniów szkół, a o godz. 17.00 rozpocznie się otwarty wykład dla miłośników botaniki i historii. Poprowadzi go Bożena Lauzer, kustosz Muzeum-Zamku w Łańcucie, która opowie o historii orchidei – roślin od wieków budzących zachwyt kolekcjonerów, naukowców i podróżników.

Kto ryzykował życiem dla storczyków?

– Uczestnicy wydarzenia poznają odpowiedzi na pytania: dlaczego storczyki, pochodzące z tropikalnych lasów, stały się obiektem pożądania europejskich elit? W jaki sposób trafiły do ogrodów botanicznych, przekształcając się z egzotycznych rzadkości w symbole botanicznej elegancji? – informuje Joanna Garbulińska-Charchut z Muzeum-Zamku w Łańcucie.

– Prelekcja przybliży również sylwetki śmiałych odkrywców, którzy ryzykowali życie, by sprowadzać te rośliny na Stary Kontynent oraz ukaże przemiany w ich postrzeganiu – od naukowych kuriozów, po elementy masowej uprawy.

Spotkanie będzie połączeniem historii nauki, sztuki i przyrody, ukazującym storczyki jako fenomen na styku kolonialnych ekspedycji, arystokratycznych mód i botanicznych innowacji. Będzie to opowieść o roślinach, które zmieniły nie tylko europejskie ogrody, ale także sposób postrzegania natury przez człowieka.

(Fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie)

W programie:

  • Historia podboju Europy przez storczyki – od pierwszych ekspedycji po rozwój kolekcji w ogrodach botanicznych.
  • Rola podróżników i botaników – w tym Józefa Warszewicza, którzy łączył naukę z pasją odkrywania.
  • Storczykarnie arystokratycznych rezydencji – ich znaczenie jako miejsc ekspozycji egzotyki i symbolu statusu.
  • Ewolucja uprawy storczyków – od szklarniowych laboratoriów po domowe parapety.
  • W ramach spotkania możliwe będzie zwiedzenie wystawy w dawnej Oranżerii, prezentującej m.in. historyczne ryciny roślin w niej uprawianych.

Cena biletu wstępu: 5 zł/liczba miejsc ograniczona. Wejściówki dostępne wyłącznie w dawnej Oranżerii.
Zapisy i rezerwacje miejsc: edukacja@zamek-lancut.pl, tel. 17 749 38 95

Muzeum - Zamek w Łańcucie
Muzeum w Łańcucie jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów na Podkarpaciu. (Fot. Wit Hadło)

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu wydarzeń „Przyjemności świata tego” i jest częścią projektu kulturalno-edukacyjnego Muzeum-Zamek w Łańcucie „Prace remontowo, konserwatorskie i budowlane Oranżerii oraz Ujeżdżalni w ramach przedsięwzięcia „Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego dawnej Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo-konserwatorskie oraz wykreowanie nowych przestrzeni edukacyjnych OR-KA II, III,IV,VII”.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl GRAVAMEN MEDIA ul. Podwisłocze 46, 35-309 Rzeszów Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved.
Polityka prywatności Regulamin