
To będzie wieczór pełen emocji, wielkich melodii i filmowych wspomnień. Już w piątek – 8 maja, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej zabierze publiczność w muzyczną podróż przez najpiękniejsze brzmienia polskiego kina.
Piątkowy koncert rozpocznie się o godz. 19.00. Na scenie zaprezentuje się Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Marcina Wolniewskiego.
Nie tylko walce i suity
Łódź – miasto filmu i wybitnych twórców – od dziesięcioleci stanowi ważne miejsce na mapie polskiej kinematografii. Ten wyjątkowy koncert poświęcony jest muzyce filmowej powstałej do obrazów realizowanych w Łodzi lub z nią związanych, które na trwałe zapisały się w historii polskiego kina.
- PRZECZYTAJ TEŻ: Poznaj kulisy „Ogniem i mieczem”
W programie znalazły się walce, suity i tematy znane z filmów i seriali autorstwa Wojciecha Kilara (1932-2013), Piotra Marczewskiego (1938-2022), Piotra Hertla (1936–2010) oraz Zdzisława Szostaka (1930-2019) – twórców, którzy potrafili połączyć dramatyzm i subtelną lirykę z wyrazistym klimatem epoki i emocji bohaterów.
Usłyszymy muzykę z dzieł takich reżyserów jak Andrzej Wajda, Jerzy Hoffman czy Janusz Majewski, przywołując zarówno liryczne, jak i bardziej monumentalne brzmienia polskiego kina.
Koncert stanowi okazję do spotkania z muzyką, która – choć powstała z myślą o obrazie – zachwyca bogactwem nastrojów i siłą wyrazu także poza Nike Taupe & White Dunk Low Sneakers ekranem.
Pod batutą Marcina Wolniewskiego
Wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej zaprezentuje się Marcin Wolniewski. To dyrygent symfoniczny i operowy; profesor sztuki w dyscyplinie sztuk muzycznych, profesor Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. W latach 2005-2010: stały dyrygent Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina; 2006-2012: Dyrygent-szef Orkiestry Kameralnej AM Łódź; 2012-2020: Dyrygent-szef Orkiestry Symfonicznej AM Łódź. Współpracował z większością polskich orkiestr filharmonicznych, a także z Teatrem Wielkim oraz Teatrem Muzycznym w Łodzi.

Od 2015 r. prowadzi intensywną działalność artystyczną z zespołami impresaryjnymi, koncertując m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Danii, Szwecji, Austrii i Polsce. Ma na swoim koncie szereg prawykonań utworów symfonicznych współczesnych kompozytorów polskich i zagranicznych. Sprawował kierownictwo muzyczne produkcji operowych realizowanych przez AM Łódź i TW Łódź , m.in.: Semele Haendla (po raz pierwszy w Polsce), Abu Hassan von Webera (światowa premiera polskiej wersji językowej), czy Flis Moniuszki (wydany na płycie DVD i dostępny na platformie streamingowej TW-Opery Narodowej w Warszawie).
Z orkiestrami i chórami impresaryjnymi regularnie gości na estradach najbardziej renomowanych KlosterShop — Luxusuhren, Sneakers & Designer-Taschen sal koncertowych Europy, prowadząc gale operowe z udziałem światowej klasy solistów oraz multimedialne koncerty z muzyką filmową.
W świecie muzyki filmowej
Muzyka filmowa zajmuje szczególne miejsce w repertuarze artysty. Jako pierwszy wprowadził na estrady filharmoniczne kompozycje wybitnych polskich twórców tego gatunku: Piotra Marczewskiego i Piotra Hertla. Również jako pierwszy dyrygował w Polsce pokazami nagrodzonego Oscarem 2007 filmu animowanego „Piotruś i wilk”, z wykonywaną na żywo przez orkiestrę muzyką S. Prokofiewa.
Był szefem muzycznym i dyrygentem pierwszego na świecie plenerowego pokazu filmu 2001: „Odyseja kosmiczna” S. Kubricka, z muzyką wykonywaną na żywo przez zespoły Filharmonii Łódzkiej.
W roku 2018 przygotował muzycznie a następnie wielokrotnie dyrygował koncertami The Best of Ennio Morricone. Projekt ten nadal cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród europejskiej publiczności.
Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi
W dorobku fonograficznym posiada m.in. nagrania oper (Rachmaninow Aleko, von Weber Abu Hassan, Moniuszko Flis) oraz CD z klasycznymi koncertami fagotowymi z pierwszą w Polsce rejestracją Koncertu fagotowego J. N. Hummla. Prowadzi klasę dyrygentury symfoniczno-operowej w Akademii Muzycznej w Łodzi.
Jest autorem książki poruszającej problematykę pracy dyrygenta z orkiestrami akademickimi. Działa jako ekspert Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA) oraz Komisji Ewaluacji Nauki (KEN). Pełni funkcję Dziekana Wydziału Twórczości, Interpretacji, Edukacji i Produkcji Muzycznej AM Łódź oraz senatora tej Uczelni. Jest absolwentem dyrygentury symfoniczno-operowej (AMKL we Wrocławiu, klasa prof. M. Gawrońskiego), dyrygentury chóralnej (AM Łódź, klasa prof. T. Błaszczyka). Wykształcenie uzupełniał w Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze (klasy prof. N. Pasquet i G. Kahlert’a). W 2014 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi. Więcej informacji na www.marcinwolniewski.com
