Prawie nic nie zachowało się z wyposażenia rzeszowskich synagog, ale podczas wykładu „Czy synagoga to świątynia” będzie można cofnąć się w czasie. Dzięki archiwalnym zdjęciom zajrzycie do ich wnętrza oraz dowiecie się o symbolice ukrytej w polichromiach i rzeźbieniach.
Wykład „Czy synagoga to świątynia?” ma przybliżyć społeczności Rzeszowa historię jego żydowskich mieszkańców i synagog, z których prawie nic się już dziś nie zachowało. Ich bryły uległy znacznej modyfikacji, a same bożnice przestały pełnić swoje funkcje, bo nie ma już kto się w nich modlić.
Podczas piątkowego wykładu cofniemy się w czasie i wejdziemy do synagog z czasów, kiedy służyły one społeczności żydowskiej Rzeszowa.
Przewodniczką będzie Karolina Ożóg, rzeszowianka, absolwentka judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, muzealniczka, edukatorka, tłumaczka języka hebrajskiego, od 2013 r. związana z Muzeum Krakowa, obecnie z oddziałem w Starej Synagodze, autorka facebookowego profilu „Rajsze – Historia rzeszowskich Żydów”.
Wykład zostanie uzupełniony prezentacjami.
– Pojedyncze judaika o rzeszowskiej proweniencji kryją się w muzeach na całym świecie – odnajdziemy je i obejrzymy. Przedstawimy też główne elementy architektury i wyposażenia synagog. Opowiemy o najważniejszej i jedynej świątyni judaizmu oraz o tym, czy i gdzie dzisiaj jest obecna. Dzięki archiwalnym zdjęciom zajrzymy do wnętrza rzeszowskich synagog i opowiemy o mistycznej symbolice ukrytej w polichromiach i rzeźbieniach – zaprasza Karolina Ożog.
Termin i miejsce wydarzenia: 24 listopada, Urban Lab w Rzeszowie, godz. 18:00.
Organizator: Fundacja Inwencja
Partnerzy: Miasto Rzeszów, Urban Lab, Archiwum Państwowe w Rzeszowie, Stowarzyszenie Rajsze.
Projekt jest finansowany przez Fundację EVZ (Stiftung Erinnerung, Verantwortung und Zukunft – Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość).