Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 5 marca 2024

Do Rzeszowa wraca Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie
Organizowany od 1969 roku w Rzeszowie, i odbywający się zazwyczaj co 3 lata, Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, to największa polonijna impreza na świecie. Do tej pory odbyło się jej 18 edycji. Ostatnia w 2019 roku. (Fot. Wit Hadło)

Po 4 latach do Rzeszowa wraca Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Jego XIX edycja, podczas której zaprezentuje się 20 zespołów z 9 krajów, odbędzie się w dniach 12-18 lipca. W tym roku do stolicy Podkarpacia – i nie tylko – przyjadą zespoły z Mołdawii, Australii, Brazylii, USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy, Czech. Pojawią się też – co podkreślali organizatorzy lipcowego wydarzenia – przedstawiciele Polonii ukraińskiej.

Umowę ws. organizacji tego uwielbianego przez rzeszowian – i nie tylko – festiwalu podpisano wczoraj pomiędzy Samorządem Województwa Podkarpackiego i rzeszowskim oddziałem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Festiwal miał odbyć się już w tamtym roku. Został odwołany ze względu na wybuch wojny w Ukrainie.

– Zawsze przy takich momentach wszyscy drżymy o przyszłość tego wydarzenia, bo przerwy mają to do siebie, że potrafią być na zawsze – powiedział Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. – Istotne jest dla nas, że w obecnej sytuacji nie zabraknie przedstawicieli Polonii ukraińskiej.

Umowę podpisali: Aleksander Bobko, prezes rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” (pierwszy z lewej), marszałek województwa Władysław Ortyl (trzeci z lewej) oraz Mariusz Grudzień, wiceprezes stowarzyszenia (pierwszy z prawej). (Fot. Kinga Dereniowska)

Festiwal polonijny łączy ponad podziałami

– Tak się historia potoczyła, że duża cześć naszych rodaków mieszka poza Polską i ten czas jest taką niezwykłą okazją do integracji – powiedział Aleksander Bobko, prezes rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, organizatora wydarzenia.

– Satysfakcję sprawia nam to, że odbywa się to w Rzeszowie. To przestrzeń łącząca Polaków, w której podziały polityczne nie są istotne. Żyjemy w czasach, kiedy one są bardzo silne. Często gorszące. A w tym przedsięwzięciu współpracują władze województwa, a partnerem ma być też Miasto Rzeszów – podkreślał Aleksander Bobko. – Ten tydzień będzie czasem doświadczania polskiej wspólnoty, a to szczególnie jest w tych czasach potrzebne.

Polonusi zatańczą nie tylko w Rzeszowie

Koncert galowy XIX Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie odbędzie się w Hali Podpromie.

– Chcemy, żeby był koncert krajów oraz  przedstawiający polski folklor. Po raz pierwszy chcemy pokazać coś, co będzie wspólną platformą łączącą te dwa regiony – powiedział Mariusz Grudzień.

Przypomniał, że oprócz Rzeszowa zespoły polonijne wystąpią także w innych miastach na Podkarpaciu. Organizowane jest też studium, gdzie jego kursanci uczą się tajników tańców folklorystycznych.

Samorząd Województwa Podkarpackiego dofinansuje zakwaterowanie, wyżywienie, transportu, przygotowanie koncertów, zaś w całe wydarzenie zaangażowanych jest ponad 600 osób.

Przedstawicielki zespołu Resovia Saltans podczas uroczystości podpisania umowy ws. organizacji XIX Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. (Fot. Kinga Dereniowska)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin