Od niedzieli w Rzeszowie będzie odbywać się festiwal teatrów alternatywnych RzeszówOFF. A to dopiero początek atrakcji, jakie szykuje w nowym sezonie Teatr im. Wandy Siemaszkowej.
RzeszówOFF nie będzie obywał się w siedzibie Teatru im. Wandy Siemaszkowej, ze względu na trwający tam remont. Organizatorzy zapraszają do MDK przy ul. Osmeckiego, czy Teatru Maska.
Wśród spektakli na RzeszówOFF będzie można zobaczyć:
- „Valeska Valeska Valeska Valeska” Fundacji Performa,
- „Faktoria Przyjemności” Fundacji Mikro Teatr,
- „Invisible” Grupy Coincidentia,
- „Very funny” oraz „Coś z Nietzschego” Teatru Brama.
Po RzeszówOFF rusza Scena Fresh
Festiwal teatrów alternatywnych potrwa w Rzeszowie do czwartku. Od piątku ruszy Scena Fresh, czyli czytania performatywne nowych tekstów dramatycznych.
Te odbywać się będą w Biurze Wystaw Artystycznych. W sobotę i niedzielę, 23 września, odbędzie się „Podbrzusze”, a 24 września „D10S”.
– Pokażemy młodych twórców niezależnych. Tych, którzy piszą, reżyserują, ale i występują – informuje Jagoda Skowron, pełnomocniczka dyr. Teatru im. Wandy Siemaszkowej.
Również w niedzielę odbędzie się koncert „Loteryjka u Pani Wisławy” z piosenkami do wierszy Wisławy Szymborskiej w Rzeszowskich Piwnicach. Zaśpiewają m.in. Gaba Janusz, Monika Adamiec, Justyna Król, Natalia Szott, Dagny Mikoś i Małgorzata Pruchnik-Chołka,
Międzysłów Karpat. Słowo ma moc
22 września miłośnicy literatury będą mogli wziąć udział w kolejnej odsłonie Literackiego Festiwalu Teatru Siemaszkowej Międzysłów Karpat. Spotkanie zatytułowane „Historia odkrywana na nowo. Literatura i film” będzie okazją do rozmowy z Ałbeną Grabowską – autorką bestsellerowej powieści „Stulecie winnych” oraz Wacławem Holewińskim – pisarzem, prawnikiem, wydawcą, autorem trylogii „Pogrom 1905”, „Pogrom 1906”, „Pogrom 1907”. Spotkanie poprowadzi dyrektor programowy festiwalu, poeta i tłumacz – Jakub Pacześniak.
Będzie „Lalka” i „Maria Stuart”
Na kolejne miesiące Jan Nowara zapowiada premierę spektakli: „Maria Stuart” w reżyserii Martyny Łyko czy „Lalki” jako musicalu w reż. Jerzego Jana Połońskiego.
W nowym sezonie w Siemaszkowej będzie też przedstawienie „Mąż i Żona” Alesandra Fredry, dedykowane Scenie Wędrownej. Spektakl przygotuje Marcin Sławiński. Pojawi się też scena muzyczna, a na niej koncert „Gdzie ci mężczyźni”.
W przyszłych latach swojej kadencji Jan Nowara zapowiada obecność w teatrze znanych nazwisk m.in. Marcina Wierzchowskiego, reżysera „Hańby”.
80-lecie Siemaszkowej
W 2024 roku czeka nas jubileusz Teatru im. Wandy Siemaszkowej.
– Rzeszowski Teatr Dramatyczny został założony w 1944 roku. Będziemy więc obchodzili 80-lecie – powiedział Jan Nowara.
Nie chce jednak, aby było zbyt patetycznie. Więc widzów Siemaszkowej czeka premiera francuskkiej komedii śpiewanej „Słomkowy kapelusz”.