Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 15 kwietnia 2024

Wojtek w produkcji „Czerwone maki”. Co o najsłynniejszym niedźwiedziu II Wojny Światowej mówią gwiazdy pierwszego filmu o Monte Cassino?

Kadr z filmu „Czerwone Maki”. (Fot. Olaf Tryzna/Kino Świat)

Fascynatom historii nie trzeba go przedstawiać. Wojtek to nie tylko zwierzę – legenda, ale i jedna z gwiazd i atrakcji wojennej superprodukcji „Czerwone maki”, która już 5 kwietnia wejdzie do kin. Przypominamy kilka ciekawostek o niezwykłym niedźwiedziu, który został kapralem 2 Korpusu Polskiego.

Niedźwiedź Wojtek z polskim żołnierzem – 1942 r. (Fot. domena publiczna)

Wojtek został podarowany 22 kompanii zaopatrywania artylerii jako roczny niedźwiadek. Nie umiał jeszcze samodzielnie jeść, dlatego żołnierze karmili go zmieszanym z wodą kondensowanym mlekiem z butelki po wódce. Podobno z tego powodu Wojtkowi na zawsze pozostało upodobanie do napojów z takiej butelki.

Podczas bitwy o Monte Cassino kompania Wojtka dostarczyła następujące ładunki dla wojsk polskich i brytyjskich: 17300 ton amunicji, 1200 ton paliwa i 1100 ton żywności. Wojtek pomagał w jej dostarczaniu, nauczył się przenosić zaopatrzenie obserwując, jak robią to żołnierze.

Od tamtej pory symbolem 22 Kompanii stał się niedźwiedź z pociskiem w łapach. Odznaka taka pojawiła się na autach wojskowych, proporczykach i mundurach żołnierzy.

W celu wciągnięcia niedźwiedzia na listę personelu 2 Korpusu Polskiego generał Władysław Anders mianował Wojtka kapralem. Dzięki temu niedźwiedź miał swój numer służbowy, książeczkę wojskową i przydział na papierosy.

CZERWONE MAKI | Niedźwiedź Wojtek | Kino Świat
Wojtek doczekał się wielu upamiętnień. Pomnik słynnego niedźwiedzia znajduje się m.in. przy kościele św. Jerzego w Sopocie. (Fot. Aneta Jamroży)

„Czerwone maki” od 5 kwietnia

Historia bitwy będzie pokazana oczami Jędrka – młodego chłopaka, który przeszedł przez łagrowe piekło i opuścił Rosję wraz z Armią Andersa jako jedna z tysięcy sierot. Czas niewoli zmienił go z chłopca z dobrej rodziny w kombinatora i drobnego złodziejaszka, który zrobi wszystko, aby przetrwać. Zetknięcie się z żołnierzami II Korpusu oraz budząca się miłość do sanitariuszki Poli sprawią jednak, że Jędrek przejdzie głęboką przemianę.

Filmowy Wojtek w produkcji „Czerwone maki”. (Fot. Olaf Tryzna/Kino Świat)

Wkrótce na froncie ma dojść do decydującego ataku na broniony przez niemieckie oddziały klasztor położony na wzgórzach Monte Cassino. Ta spektakularna bitwa zadecyduje o życiu wielu żołnierzy i dalszym ataku armii aliantów we Włoszech oraz zmieni na zawsze życie Jędrka.

Poza Jędrkiem (Nicolas Przygoda) i Polą (Magdalena Żak) bohaterami filmu są także korespondent wojenny (Leszek Lichota), który staje się mentorem zbuntowanego nastolatka, oraz brat Jędrka Stanisław (Szymon Piotr Warszawski), oficer wojsk pancernych, którego oddział odgrywa kluczową rolę podczas szturmu.

W produkcji „Czerwone maki” zobaczymy m.in. Leszka Lichotę. (Fot. Olaf Tryzna/Kino Świat)

Na ekranie zobaczymy także postaci historyczne. W rolę legendarnego generała Andersa wcielił się Michał Żurawski, a brytyjskiego generała Olivera Leese zagrał Mark Kitto. W filmie występują także: Bartłomiej Topa, Łukasz Garlicki, Andrzej Mastalerz, Mateusz Banasiuk, Radosław Pazura, Szymon Nygard i inni.

Mimo że bitwa o Monte Cassino była jednym z kluczowych wydarzeń kampanii włoskiej oraz która otworzyła aliantom drogę na Rzym, jest ona praktycznie nieznana poza naszym krajem. „Czerwone maki” to pierwszy polski film fabularny o tej batalii.

Zdjęcia powstawały w Chorwacji (Zadar, Nekić, Marasović, Tulove Grede), Bułgarii (Sofia, Varvara), Włoszech (Monte Cassino) oraz w Polsce.

A jak na niedźwiedzia bojowego na froncie zareagują naziści, będzie można się przekonać już od 5 kwietnia.

„Czerwone maki”- zwiastun.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin