REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 3 grudnia 2023

„Zielona granica” Agnieszki Holland od piątku w kinie Zorza

Kadr z "Zielonej granicy", najnowszego filmu Agnieszki Holland
Najnowszy film Agnieszki Holland opowiada o wydarzeniach na polsko-białoruskiej granicy. (Fot. materiały prasowe)

W Polsce to może być najgłośniejszy film tego roku. Wyreżyserowaną przez Agnieszkę Holland, a wyklętą przez polityków Prawa i Sprawiedliwości „Zieloną granicę”, od piątku oglądać można w rzeszowskim kinie Zorza. Po niedzielnym seansie odbędzie się spotkanie z Anną Sikorą z działającej na granicy z Białorusią Fundacji Ocalenie.

– Wiemy, że najnowszy film Agnieszki Holland już przed premierą wzbudza kontrowersje wśród niektórych widzów. Dlatego będzie to dobra okazja do tego, aby po pierwsze – zobaczyć film, po drugie – skomentować oraz porozmawiać z osobą, która na co dzień działa przy granicy – mówi Katarzyna Kazanecka z kina Zorza.

ZIELONA GRANICA – oficjalny zwiastun

Agnieszka Holland: chciałam pokazać potencjał dobra

Najnowszy film wybitnej polskiej reżyserki opowiada o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Przeplatają się w nim trzy perspektywy – uchodźców, próbujących nieść im pomoc aktywistów oraz strażników granicznych.

– W każdej z nich chciałam pokazać potencjał dobra – mówi Agnieszka Holland. I dodaje: – W moim odczuciu nie ma sensu zajmować się sztuką, jeśli nie walczy się o to, by zadawać pytania na tematy ważne, bolesne, czasami nierozwiązywalne, stawiające nas przed wyborami, nieraz bardzo dramatycznymi. Taką właśnie sytuacją jest dla mnie to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej

„Zielona granica” do tej pory pokazywana była na 80. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Film spotkał się z doskonałym przyjęciem i zdobył Specjalną Nagrodę Jury. W Polsce oficjalna premiera odbywa się w piątek, 22 września, politycy PiS już jednak zdążyli okrzyknąć film antypolskim, a reporterzy rządowej telewizji stwierdzili, że „ma on wywołać negatywne emocje – w stosunku do Polski, polskich służb broniących naszego kraju, do Polaków”.

Tym bardziej warto go zobaczyć.

– Jeśli chcecie nas wesprzeć, to powiedzcie wszystkim, których znacie, żeby poszli do kina i sami się przekonali, czy to jest antypolski film, czy to jest film, który trafia w nasze serca i sumienia. I który mówi o sprawie, która jest całkowicie uniwersalna w tej chwili, dotyczy całej Europy. I tak został odebrany poza Polską – powiedziała na przedpremierowym pokazie w Warszawie Agnieszka Holland.

„Zielona granica” w Zorzy przez dwa tygodnie

W rzeszowskim kinie Zorza „Zielona granica” wyświetlana będzie przez najbliższe dwa tygodnie. Seanse odbywać się będą dwa razy dziennie.

Specjalny pokaz w niedzielę, 24 września, o godz. 19. Po seansie odbędzie się spotkanie z Anną Sikorą, menadżerką pomocy interwencyjnej na granicy polsko-białoruskiej z Fundacji Ocalenie. Bilety na niedzielny wieczór kosztują 20 zł.

Kadr z filmu "Zielona granica" przedstawiający strażników granicznych
Bohaterami „Zielonej granicy” są m.in. strażnicy graniczni. (Fot. materiały prasowe)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Dzisiejsze wydanie gazety
Super Nowości do nabycia
w kioskach na Podkarpaciu

Reklama

@2008 – 2023 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin