REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 8 września 2024

Alfred Freyer miał zaledwie 26 lat. Wybitną karierę przerwała tragiczna śmierć

Plakat z postacią wybitnego sportowca Alfreda Freyera
Marzenia Alfreda Freyera o występie na olimpiadzie w Amsterdamie w 1928 roku nigdy się nie spełniły, sława fenomenalnego sportowca trwa jednak w Tarnobrzegu do dziś, a jego imię nosi najstarszy tarnobrzeski bieg. (Fot. Bogdan Myśliwiec)

Alfred Freyer miał zaledwie 26 lat i był na ostatniej prostej przed upragnionym debiutem olimpijskim. Kochali go kibice, a trenerzy i dziennikarze nie szczędzili mu zachwytów. Karierę i życie wybitnego sportowca przerwała jednak tragedia, która na Zamku Dzikowskim w Tarnobrzegu rozegrała się 21 grudnia 1927 r.

Naoczny świadek wydarzeń sprzed 96 lat tak zrelacjonował to, co wydarzyło się na Zamku Dzikowskim tragicznej nocy.

– W pewnej chwili zostało na sali około 20 osób. Wtem rozległ się trzask i dźwięk wypadających szyb z wszystkich okien sali, potworny huk i świst powietrza. Powstał straszliwy przeciąg, który niezawodnie niektórych z nóg powalił – sufit runął na posadzkę – czytamy w zapiskach dr Michała Marczaka, opiekuna biblioteki dzikowskiej.

– Zapanowały niesłychane ciemności, poderwały się tumany pyłu. Wyczuwało się jednak, że część sufitu zatrzymała się na szczytach szaf. Kto stał w owej chwili przy tychże… ocalał. Niestety, kilkanaście osób znajdowało się w krytycznej chwili na środku sali i ci położyli życie. Zginęli prawdziwie bohaterską śmiercią.

Był wśród nich także Alfred Freyer.

Alfred Freyer, wybitny sportowiec z Dzikowa

„Rekordowe zwycięstwo Freyera”, „Najznakomitszy długodystansowiec Polski” – tak brzmiały nagłówki sportowych gazet, które jeszcze w 1926 roku nie mogły się nachwalić Alfreda Freyera. Skromny biegacz z tarnobrzeskiego Dzikowa w gigantycznym biegu na 42 kilometry, pobił wówczas rekord Polski. Jego czas wyniósł 2 h, 56 minut i 45 sekund. Pisano o nim jako bezkonkurencyjnym fenomenie.

Zachwyty nad Alfredem Freyerem nie były przesadzone. Sportowiec w ciągu zaledwie kilkuletniej kariery, zdobywał mistrzostwo Polski 8-krotnie na dystansach: 5000 m, 10 000 m, maratonie i biegach przełajowych. 14-krotnie bił rekord Polski. Na dystansach: 3000 metrów, 5000 metrów, 10 000 metrów, 15 000 metrów, 20 000 metrów, 30 000 metrów, biegu godzinnym i maratonie. Odniósł także trzy zwycięstwa międzynarodowe. Jego kariera rozwijała się w zawrotnym tempie.

Archiwalne zdjęcie zamku w Tarnobrzegu
Zamek Dzikowski przed pożarem. (Fot. Archiwum Muzeum Zamek Tarnowskich)

Jedna z najtragiczniejszych historii Tarnobrzega

Ojciec Alfreda Freyera, Alfred senior był koniuszym u hr. Tarnowskiego w Dzikowie. Freyerowie mieszkali więc tuż obok zamku. 21 grudnia 1927 r., na trzy dni przed wigilią, znany w całym kraju biegacz spędzał czas z rodziną. Odpoczywał i jak wszyscy czekał na święta. Noc, która jednak wówczas nastała, była jedną z najtragiczniejszych w historii miasta.

Około drugiej w nocy na Zamku Dzikowskim wybuchł bowiem pożar.

Większość przedstawicieli rodu była wówczas nieobecna. Akcją ratującą bezcenne zbiory malarstwa, rzeźb, starodruków i ksiąg kierował ich opiekun dr Michał Marczak. Na pomoc przybiegli także ochotnicy, uczniowie okolicznych szkół. Z heroiczną odwagą wchodzili do zamku po kolejne wartościowe przedmioty, aż do czasu, gdy strop zamku, pod wpływem szalejącego ognia zawalił się, przygniatając dziewięć osób. Wśród nich 26-letniego wówczas Alfreda Freyera.

Wydobyte ze zgliszcz zwęglone ciała biegacza i dwóch innych ofiar pożaru pochowano na tarnobrzeskim cmentarzu dwa dni później. Pozostałe ofiary, 31 grudnia 1927 r.

Archiwalne zdjęcie przedstawiające odbudowę zamku w Tarnobrzegu
Katastrofa zamku, która odbiła się szerokim echem w Polsce, spowodowała konieczność jego odbudowy, a zarazem nadania nowego stylu architektonicznego. Ostatecznie postanowiono, za radą architekta, prof. Wacława Krzyżanowskiego, nadać rezydencji cechy stylowe wczesnego baroku Wazów. (Fot. Archiwum Muzeum Zamek Tarnowskich)

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin