REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 2 lipca 2024

Grzech go nie używać. Kto wynalazł grzebień?

Choć grzebienie wciąż są niezwykle przydatne, ich prestiż jednak znacznie osłabł. (Fot. Pexels)

Wygląd jest dla nas ważny od wieków. Najlepiej świadczy o tym fakt, że grzebień znalazł się w gronie najstarszych i najcenniejszych narzędzi, jakie stworzyła ludzkość. Stąd też, historyczne egzemplarze znajdywano nawet w grobach, gdzie chowano je wraz z ich właścicielami. Co ciekawe, używano ich nie tylko w trosce o dobrą fryzurę…

Kto wynalazł grzebienie? Wygląda na to, że tym razem wcale nie Chińczycy. Najstarsze przedmioty, aż sprzed 5 tysięcy lat, odkryto na terenach starożytnej Persji. Używali ich także Rzymianie czy Egipcjanie.

Pierwsze narzędzia wykonywano z rybich ości, kości zwierząt oraz drewna. Grzebieni używano nie tylko w kontekście dbałości o włosy (czesanie ale i podtrzymywanie fryzur). Były one tak cenne, że np. w Chinach świadczyły o wysokim statusie społecznym ich właścicieli.

Także w średniowieczu, posiadanie grzebienia było bardzo ważne. Jednak nie tylko dlatego, że zyskiwało na tym ciało ich właścicieli ale i dusza. Okazuje się bowiem, że unikanie czesania było wówczas… grzechem. Nic dziwnego więc, że ten cenny przedmiot potrzebny był jego właścicielowi także po śmierci, stąd wkładano go trumny wraz z ciałem. Zwyczaj ten istniał już zapewne dużo wcześniej, skoro i w starożytnych grobach, archeolodzy znajdowali wśród licznych ozdób także grzebienie.

Do walki z bólem

Z czasem przyrządy do czesania, zyskiwały dodatkowe funkcje. Przy ich pomocy usuwano np. pasożyty, ale też zwalczano ból. Taką prozdrowotną moc miały mieć XVI-wieczne narzędzia z ołowiu.

Zmieniały się też materiały, z których tworzono grzebienie. W 1869 r. zaczęto wykonywać je z imitującego kość słoniową, o wiele tańszego celuloidu, który wynaleźli bracia Hyatt. Pojawiły się także grzebienie kauczukowe. Dopiero XX wiek przyniósł tworzywa sztuczne. Dziś różnią się one nie tylko wyglądem, ceną ale i przeznaczeniem. Są te do rozczesywania, do strzyżenia, do tapirowania, a nawet do brody… choć wciąż są niezwykle przydatne, ich prestiż jednak znacznie osłabł. I chyba już tylko fryzjerzy mogliby chcieć te narzędzia zabrać ze sobą do trumny…

CZY WIESZ ŻE
– W Średniowieczu grzebienie zdobiono motywami religijnymi.
– Można grać na grzebieniu. Technika polega na nuceniu melodii przy jednoczesnym przyłożeniu do ust tego narzędzia owiniętego wcześniej w cienką serwetkę lub folię aluminiową.
– Grzebienie są ogromnym źródłem bakterii, dlatego też ich pożyczanie jest najprostszą drogą do chorób włosów. Warto mieć własny.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin