REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 23 kwietnia 2025

Ile jest żubrów w Bieszczadach? Leśnicy policzyli!

Żubry nad Sanem. (Fot. Tomasz Różycki/Nadl. Stuposiany)

Aż 806 dzikich żubrów żyje obecnie w Bieszczadach – wynika z przeprowadzonej ostatnio inwentaryzacji. Ponadto, 11 przedstawicieli tego gatunku można podglądać w zagrodzie pokazowej w Mucznem.

Turyści przyjeżdżający w Bieszczady, od 2012 roku mają możliwość zobaczenia tych majestatycznych zwierząt na własne oczy. Zagroda w Mucznem otwarta jest bowiem przez cały rok, a wejście na jej teren jest bezpłatne. Niewykluczone jest jednak spotkanie żubrów także na wolności – jest ich bowiem całkiem sporo.

– Łącznie w Bieszczadach w stanie dzikim naliczono 806 osobników, w tym 42 bytujące obecnie na terenie Słowacji na południowej stronie Bieszczadów. Kolejne 11 zwierząt żyje w zagrodzie pokazowej w Mucznem – informuje Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. – W ubiegłym roku naliczono 811 osobników, z czego 9 w pokazowej zagrodzie.

Od 2012 roku żubry można oglądać w zagrodzie pokazowej w Mucznem. (Fot. Edward Marszałek)
Zagroda żubrów w Mucznem. (Fot. Aneta Jamroży)

Jak potwierdza leśnik, stada zimowały na terenie nadleśnictw: Baligród, Cisna, Komańcza, Lesko, Lutowiska i Stuposiany. Wiosną zaś żubry rozpraszają się i migrują w wyższe partie gór, w okolice, gdzie latem żubrzyce wychowują swoje młode.

– Pojedyncze osobniki bywają obserwowane również w zasięgu nadleśnictw: Bircza, Brzozów, Dukla, Rymanów, natomiast sezonowe migracje obserwuje się również na teren Słowacji – wyjaśnia Edward Marszałek.

Najlepiej im w Nadleśnictwie Baligród?

– Dokładność tego spisu wynika z faktu, że prowadzony jest on w jednym wybranym dniu, początkiem marca, we wszystkich jednostkach, łącznie z gruntami prywatnymi i jest poprzedzony wielodniową obserwacją stad – informuje rzecznik RDLP w Krośnie. – Zatem nie zachodzi obawa podwójnego odnotowania tych samych osobników. Natomiast monitoring zdrowotny stad prowadzony jest przez cały rok.

Potężne żubry robią wrażenie. (Fot. Aneta Jamroży)

A gdzie jest najwięcej żubrów? Okazuje się, ze najliczniejszą populację – aż 342 osobniki skupione w 14 grupach, obserwowano w lasach Nadleśnictwa Baligród. Największe pojedyncze stado liczące 49 osobników bytowało natomiast w okolicy wsi Kalnica.

Opiekę nad tymi zwierzętami, od ponad 60 lat sprawują leśnicy. Pierwsze żubry trafiły w Bieszczady w październiku 1963 roku do zagrody aklimatyzacyjnej w Nadleśnictwie Stuposiany. Wiosną 1964 roku zostały wypuszczone na wolność. Pierwotnie dzikie stado liczyło 17 osobników.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl GRAVAMEN MEDIA ul. Podwisłocze 46, 35-309 Rzeszów Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved.
Polityka prywatności Regulamin