Po czym można było poznać status danej osoby 3 tysiące lat przed naszą erą? W Chinach wystarczyło popatrzeć na paznokcie. Jeśli były one pomalowane na czarno lub czerwono, ich właścicielka lub… właściciel, z pewnością szczycili się wysokim urodzeniem. Skąd jednak mieli lakier?
Pierwsze chińskie barwniki, którymi pokrywano paznokcie, dalekie były od współczesnych lakierów. Sporządzano je z wosku pszczelego, białek jaj, metali i barwników roślinnych. Ponadto, płytki zdobiono chińskimi znakami. W tym kraju też wynaleziono pierwsze sztuczne paznokcie wykonywane z… ryżowego papieru.
Długość paznokci, podobnie jak kolor (cesarskie barwy to czarny i czerwony) były bardzo istotne. I tak np. doradca imperatora mógł pozwolić sobie na to, by sięgały one 5cm, ale cesarzowa nosiła już 20 – centymetrowe „pazurki”. Biada jednak temu, kto nie mając wysokiego statusu pomalowałby paznokcie. Groziła za to nawet kara śmierci!
Malowano… krwią
W Starożytnym Egipcie panie zaczynały przygodę z pielęgnacją paznokci od osobistego poświęcenia. Malowały je bowiem… własną krwią. Także i w tej kulturze kolor na płytkach był oznaką władzy i wysokiej pozycji. Z czasem przerzucono się na mniej inwazyjną hennę, z której korzystał m.in. faraon Narmer. Władca barwił nią jednak nie tylko paznokcie, ale i wnętrza dłoni oraz podeszwy stóp. W Egipcie ożywano także woskowych i roślinnych barwników oraz rozdrobnionej koszenili – ciemnoczerwonego proszku ze zmielonych owadów.
- PRZECZYTAJ TEŻ: Dawny symbol luksusu. Kto wynalazł parasol?
Sztuka malowania paznokci zawitała również do starożytnej Grecji, gdzie szybko stała się wyznacznikiem statusu społecznego. Dopiero w uduchowionym średniowieczu kolor na płytkach przestał mieć znaczenie.
Wielki „come back” nastąpił w XVIII w. we Francji, gdzie na tamtejszych dworach zaczęto znów ozdabiać dłonie. Czym? Lakierem w postaci olejków z drzewa pomarańczowego.
Pomogły samochody?
Pierwszy lakier przypominający znane nam kosmetyki powstał dopiero w XX w. za sprawą Michelle Menard. Ciekawostką jest, że jego skład był wzorowany na… lakierze do pokrywania karoserii samochodowej. Szukano więc lepszych rozwiązań. Jednym z nich było zastosowanie celuloidu, czyli rozpuszczonej taśmy filmowej.
Rewolucyjnym rokiem był 1932 r., kiedy to bracia Joseph i Chrles Revlon rozpoczęli produkcję lakierów na bazie pigmentów. Udoskonalany z roku na rok produkt, zrobił furorę.
Współczesne kobiety mogą dziś przebierać w kolorach i rodzajach. Czy jednak barwa która wybierają nie wiąże się z ich statusem? Nie da się ukryć, że panie stawiające na czerwień często lubią mieć władzę…