REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 29 maja 2024

Dawny symbol luksusu. Kto wynalazł parasol?

(Fot. Pixabay)

Dziś to osłona przed deszczem. Pierwotnie jednak, parasol stworzono do ochrony przed słońcem a pozwolić sobie na luksus jego użycia mogły tylko osoby wysoko urodzone.

Pierwszy parasol powstał prawdopodobnie w Akadzie, w czasach gdy rządził król Sargon, a więc ok. 2334 – 2279 r. p.n.e. Dowodzą tego ocalałe płaskorzeźby na których widać jak władca prowadzi swoje wojsko do walki. Tuż przy jego boku znajduje się wierny sługa, trzymający na swym panem właśnie parasol. W ten sposób chronił go przed słońcem.

A czy Faraonowie chodzili pod parasolem? Jak najbardziej. Choć brzmi to jak dobry żart, to wcale nim nie jest. Jak obrazują m.in. malowidła na grobowcach tych władców, także w starożytnym Egipcie noszono parasole nad najważniejszymi głowami w kraju. Podobnie było na Cyprze czy w Grecji.

Rzymskie parasole wykonywano ze skóry. Luksusowy wtedy sprzęt chronił przed słońcem m.in. patrycjuszy podczas igrzysk, którzy dodatkowo mogli zasłaniać nim oczy podczas najbardziej brutalnych scen.

Prawdziwym przełomem był chiński parasol wymyślony między 386 a 535 r. n.e.. Wykonany z jedwabiu oraz natłuszczonego papieru z bambusową rączką, nie tylko pięknie się prezentował, ale też miał nową, praktyczną funkcję: wodoszczelność.

Ten niezwykły wynalazek przywędrował do Europy za sprawą Giovanniego de Marignolli (ok. 1290-1360) – franciszkańskiego mnicha z Florencji. Zainteresował się parasolem podróżując przez Indie i przywiózł jeden egzemplarz. Jak to z wynalazkami, początkowo nie wzbudził on w Italii entuzjazmu. O wiele lepiej przyjęto go we Francji na dworze Ludwika XIV. Władca miał pod czym chronić swoje peruki.

Ochrona przed deszczem

Na dobre, parasole spopularyzował w Europie Jonas Hanway, XVIII-wieczny angielski pisarz oraz podróżnik, który przywiózł je z Persji do Londynu. Przez 30 lat paradował z nimi na angielskich ulicach, aż w końcu przekonał mieszkańców, że nie jest to tylko damski dodatek – jak powszechnie uważano. 

Z czasem, parasole straciły jednak na swoim prestiżu, stając się atrybutem nie tylko dla bogaczy. I to właśnie prości ludzie zmienili na dobre jego zastosowanie, bo bardziej niż ochrony przed słońcem, potrzebowali jej przed deszczem. Przez lata były one urozmaicane i udoskonalane.

Pierwszy w historii sklep z parasolami powstał w Londynie. Założył go w 1830 r. John Smith z synami. Za przełomowe wydarzenie w historii tego wynalazku uznaje się skonstruowanie pierwszego automatycznie otwieranego parasola. Dokonał tego w 1920 r. Niemiec – Hans Haupt. 

 
Fot. luis_molinero/www.freepik.pl

CZY WIESZ ŻE…
– Nazwa parasol tylko z języka francuskiego pochodzi od słowa „deszcz”. W większości państw słowo to wywodzi się od łacińskiego „umbra”, oznaczającego „cień” i oznacza: „osłaniający przed słońcem”.
– Jeszcze do końca XVIII w. opierano się o parasole „odwrotnie”, czyli o czubek, a nie o rączkę parasola.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin