REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 26 lipca 2024

Mały Rycerz z… naszych stron. Dziś 32. rocznica śmierci Tadeusza Łomnickiego

Tadeusz Łomnicki jako Michał Wołodyjowski. (Fot. Screenshot z filmu „Pan Wołodyjowski” w reż. Jerzego Hoffmana)

Dzielny pułkownik z zadziornym wąsikiem i szabelką w dłoni… Wspominając Tadeusza Łomnickiego, to właśnie obraz Michała Wołodyjowskiego najczęściej staje nam przed oczami. Wybitny aktor związany jest z Podkarpaciem nie tylko za sprawą kultowego filmu, kręconego m.in. w Bieszczadach. Odtwórca Małego Rycerza dorastał w naszych stronach!

W nawiązaniu do rocznicy śmierci Tadeusza Łomnickiego (zm. 22.02.1992) przypominamy artykuł, który ukazał się na łamach „Super Nowości” w 2017 roku.

Gdzie szukać śladów Tadeusza Łomnickiego w naszym regionie? Najlepiej zacząć od Radomyśla Wielkiego. To właśnie do tego niewielkiego miasteczka, położonego 17 km od Mielca w wieku 6 lat trafił przyszły aktor.

Po raz pierwszy na scenie

– Rodzina Łomnickich przeniosła się w nasze strony w 1933 r. Ojciec Tadeusza objął tu stanowisko naczelnika poczty – opowiada Andrzej Ziobroń, przedstawiciel Stowarzyszenia „Nasze Miasto Radomyśl Wielki”. – Zamieszkali w dworku Kostórkiewiczów, wtedy mieszczącym się przy ul. Tarnowskiej – obecnie jest to ul. J. Piłsudskiego 6. Był to budynek poczty.

Tadeusz spędził w Radomyślu Wielkim 3 lata. Tutaj chodził do przedszkola prowadzonego przez Siostry Starowiejskie, a następnie do szkoły powszechnej (klasy I-III). Wygląda na to, że to właśnie tu rozbudził się jego ogromny talent.

 Mały Tadeusz Łomnicki (drugi od lewej) z bratem oraz rodzicami – wnętrze mieszkania w Radomyślu Wielkim. (Fot. Archiwum Andrzeja Ziobronia)
Tadeusz Łomnicki (18.07.1927 – 22.02.1992 ) jako Mały Rycerz. (Fot. Screenshot z filmu „Pan Wołodyjowski” w reż. Jerzego Hoffmana)

– W tym okresie chłopiec rozpoczął naukę gry na skrzypcach i – co ważne – spróbował swoich sił w aktorstwie – przyznaje nasz rozmówca. – Na jednej z archiwalnych fotografii widzimy go w mundurku harcerskim z szabelką w dłoni w przedstawieniu „Księżna Łowicka”, gdzie razem z bratem Janem, grali rolę strażników więziennych. Był to debiut sceniczny przyszłego wielkiego aktora – podkreśla.

Unikatowe zdjęcia, nie tylko małego Tadeusza Łomnickiego, można zobaczyć m.in. w książce „Słynni Radomyślanie”, której autorem jest Jan Ziobroń, brat pana Andrzeja i badacz miejscowych dziejów.

Po raz pierwszy konno

Do roli w „Panu Wołodyjowskim”, Tadeusz Łomnicki nauczył się jazdy konnej. Ciekawostką jest, że to właśnie w Radomyślu Wielkim, aktor po raz pierwszy dosiadł prawdziwego konia.

– Co prawda był to kucyk, ale przejażdżki na nim, sprawiały wielką radość zarówno chłopcu jak i jego bratu – mówi pan Andrzej.

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej na budynku w Radomyślu Wielkim, gdzie przed laty mieszkał Tadeusz Łomnicki – 1995 r. (Fot. Archiwum Andrzeja Ziobronia)

W podkarpackim dziś miasteczku, w 1935 r. mały Tadeusz przystąpił do I Komunii Św. W tym roku przyszła na świat także jego siostra Anna. Ojcem chrzestnym dziewczynki został Wojciech Ziobroń, tato naszego rozmówcy.

Po raz pierwszy z kobietą

W połowie 1936 r. rodzina Łomnickich przeniosła się do Mszany Dolnej, gdzie przebywała do wybuchu II wojny światowej. Z początkiem września 1939 r. wrócili w okolice Radomyśla Wielkiego, a konkretnie do oddalonej od niej o ok. 20 km Dębicy, do dziadków Kleinbergów – rodziców matki Tadeusza.

Tablica przypominająca o słynnym mieszkańcu Radomyśla Wielkiego. (Fot. Archiwum Andrzeja Ziobronia)

Choć Łomniccy jeszcze tej jesieni zadecydowali się na kolejną przeprowadzkę – tym razem do Krakowa, Tadeusz nie pojechał z nimi. Został u dziadków jeszcze 2 lata, a pod ich opieką skończył w Dębicy Szkołę Handlową.

Aktor w wywiadach wspominał ten okres, tym bardziej że miał z nim szczególne wspomnienia:

– W Dębicy przebywałem podczas okupacji, w latach 1940-42 chodziłem tu do szkoły handlowej, przed wojną przyjeżdżałem tu czasem na wakacje. Kochałem się tam pierwszy raz, tak… piękne okolice Wisłoka, lasy – wspominał w jednej z rozmów.

– Mam również rodzinę w Rzeszowie, w ogóle mam w rzeszowskim wielu przyjaciół i kolegów – mówił aktor.

Po raz ostatni na scenie

Tadeusz Łomnicki nigdy nie zapomniał też o Radomyślu Wielkim. W swoich listach wracał do dziecinnych lat tu spędzonych, do swoich kolegów.

– Obiecywał ponownie odwiedzić te strony, jednak wyczerpująca praca nad szekspirowskim „Królem Learem” w Teatrze Nowym w Poznaniu, nie pozwoliła spełnić jego obietnicy – przyznaje Andrzej Ziobroń.

Aktor zmarł 22 lutego 1992 r.. Zasłabł podczas próby do tego spektaklu i nie odzyskał już przytomności. Jego ostatnie słowa brzmiały: – Więc jakieś życie świta przede mną. Dalej, łapmy je, pędźmy za nim, biegiem, biegiem!

Tadeusz Łomnicki został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. (Fot. Aneta Jamroży)

CZY WIESZ ŻE..

  • Tadeusz Łomnicki miał 5 żon.
  • Aktor wracał do naszego regionu także zawodowo. M.in. w Bieszczadach kręcono „Pana Wołodyjowskiego”. Chreptiowska stanica, w której rezydował Mały Rycerz stanęła na wzgórzu nad Lutowiskami, a cerkiew w Chmielu jest śladem filmowego Raszkowa.
  • Dorobek artystyczny Tadeusza Łomnickiego obejmuje 82 role sceniczne, 51 ról filmowych, 26 ról w spektaklach teatru TV, 12 reżyserii teatralnych.
  • Radomyśl Wielki uczcił pamięć aktora odsłaniając tablicę pamiątkową w 1995 r. na budynku, w którym aktor spędził swoje dzieciństwo.
  • Ostania żona Łomnickiego napisała o nim książkę pt.„Król Lear nie żyje”.
Bieszczadzka cerkiew w Chmielu „zagrała” w „Panu Wołodyjowskim”, w scenie pożaru Raszkowa. (Fot. Aneta Jamroży)
Sceny do „Pana Wołydyjowskiego” kręcono m.in. w Bieszczadach. (Fot. Aneta Jamroży)
 
Wzgórze filmowców nad Lutowiskami gdzie na potrzeby Pana Wołodyjowskiego wybudowano Chreptiów znajduje się na Podkarpackim Szlaku Filmowym. (Fot. Aneta Jamroży)

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin