Dziś, przynajmniej w Polsce, nie wyobrażamy sobie życia bez zawieszonej w łazience rolki miękkiego papieru. Wielu naszych przodków nie miało tak dobrze. Radzili więc sobie na przeróżne sposoby: używano mchu, wełny, siana, gąbek, koronki, a nawet… ręki. Kto i kiedy uwolnił przyszłe pokolenia od toaletowego problemu?
Jak wiele wynalazków, także i ten najwcześniej pojawił się w Chinach. Kto personalnie wpadł na genialny w swej prostocie pomysł, nie wiadomo, jednak najświeższym jego śladem wiodącym do właśnie do Azji jest wzmianka uczonego Yana Zhitui (531 – 591). Pisał on: „Papieru, na którym znajdują się cytaty lub komentarze Pięciu Klasyków lub nazwiska mędrców, nie śmiem używać do celów toaletowych”.
- PRZECZYTAJ TEŻ: Ashwagandha na stres – plusy i minusy
O tym, że papierowy sposób sprawdzał się w toalecie świadczą dane z 1393 r., kiedy to zanotowano, że na dworze cesarskim zużyto aż 729 tys. arkuszy papierów o wymiarach 60 na 90 cm. Potwierdza to, że produkcja sięgała już ilości przemysłowych. Warto dodać, że papier przeznaczony bezpośrednio dla cesarza był rzecz jasna, bardziej miękki oraz aromatyzowany.
Na problemy z hemoroidami
A co z innymi krajami? Poza Chinami, w historii tego wynalazku zapisały się także Stany Zjednoczone. To właśnie tam, w 1857 r., niejaki Joseph Gayetty wprowadził na rynek tzw. „papier terapeutyczny”. Arkusze z banana manilskiego nasączał kojącym aloesem i miały one być remedium na powszechne problemy z hemoroidami. Swój produkt reklamował jako „największą konieczność epoki”.
Pierwszy papier w rolkach opatentował w 1871 r. Seth Wheler z Albany, jednak za prawdziwych królów tego produktu uznano założycieli powstałej w 1897 r. firmy Scott Paper Company. Przez lata skutecznie rozpowszechniła papier toaletowy, nie tylko udoskonalając swoja ofertę, ale też skutecznie ją reklamując. Było to potrzebne z racji „wstydliwości” tego towaru. Niechętnych konsumentów szybko przekonała reklama strasząca rakiem odbytnicy, za który odpowiedzialny jest ostry papier toaletowy. Szybko więc ustawiły się kolejki za tym miękkim. Tylko w latach 1926- 35 sprzedaż poszybowała z 67 do 180 mln. rolek rocznie.
Ustawiały się kolejki…
W Europie, papier toaletowy w rolkach upowszechnił w 1928 r. Hans Klenk, niemiecki przedsiębiorca. Z czasem udoskonalano ten wynalazek. Np. w 1942 r. jedna z brytyjskich firm wprowadziła na rynek papier dwuwarstwowy, 10 lat później można było dostać wyrób perfumowany, a z czasem także nawilżany.
W Polsce, papier toaletowy kojarzony jest powszechnie w epoką PRL-u, kiedy to ustawiały się po niego kolejki, a na każdego obywatela przypadało rocznie zaledwie 7 rolek! Być może dzięki temu dziś możemy docenić to, co mamy…