Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 12 maja 2024

Owłosiona gałązka… Kto wynalazł szczoteczkę do zębów?

Szczoteczkę jako wynalazek opatentowano dopiero w 1850 roku. (Fot. Pexels)

Już Hipokrates dbał o zęby. Ponoć czyścił je proszkiem powstałym ze zmieszanego popiołu z głowy zająca i z trzech myszy! Dawnych metod dbałości o piękny uśmiech było jednak o wiele więcej…

Pierwsze modele szczoteczek do zębów powstały już w starożytności. Wśród pionierów w zachowaniu higieny jamy ustnej byli Chińczycy, którzy około 1000 r. p.n.e. mocowali do małego uchwytu z bambusa albo kości – włoski z… szyi jeża. Z czasem kolce zastąpiło naturalne włosie.

Przyjmuje się, że pierwszą bardziej „profesjonalną” szczoteczką wynaleźli Chińczycy ok. 1498 roku. Jej rękojeść zbudowano z kości zwierząt, a elementem czyszczącym było włosie zwierzęce.

W XVII wieku, na rynku pojawiły się bardziej ekskluzywne propozycje z bogato zdobionymi rączkami – nawet ze srebra i złota. W 1728 r. francuski lekarz Pierre Fucharre zmodyfikował istniejący model szczoteczki do zębów, wykorzystując do jego budowy końskie włosie.

Mimo, że te narzędzia do higieny modyfikowano na najróżniejsze sposoby, szczoteczkę jako wynalazek opatentowano dopiero w 1850 r. Zrobił to Amerykanin H. N. Wadsworth.

Jego produkty nie sprawdziły się jednak, głównie ze względu na kiepski dobór materiałów. Rączka szczoteczek była wykonana z kości z dużą liczbą otworów. W tych zaś zamieszczona była… sierść niedźwiedzia, która nie dość że była nietrwała, to jeszcze gromadziła bakterie. Nie schła też zbyt dobrze.

Poszukiwano więc dalej. W końcu znaleziono rozwiązanie i naturalne włosie zwierzęce zastąpiono nylonem. Na pierwszy egzemplarz tego modelu trzeba było poczekać aż do 1938 r..

A kiedy pojawiły się elektryczne siostry szczoteczek? Wynaleziono je w 1939 r w Szwajcarii, jednak dopiero w 1960 r. pojawiły się w produkcji seryjnej. Natomiast od 1987 r. możemy się cieszyć z elektrycznych szczoteczek o obrotowej końcówce.

(Fot. Pixabay)

CZY WIESZ ŻE…
– Dawniej, w krajach arabskich do mycia zębów używano narzędzia o nazwie miswak lub siwak wykonanego z gałązek lub korzeni roślin o właściwościach bakteriobójczych. Popularne było również pocieranie zębów sodą oczyszczoną, a nawet kredą.
– W czasie II wojny światowej amerykańscy żołnierze mieli rozkaz korzystania ze szczoteczki i pasty do zębów. Gdy wrócili do domów, rozpowszechniali ten zwyczaj także w swoich domach.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin