REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 30 października 2024

Wybawienie dla stóp. Kto wynalazł buty?

(Fot. Pexels)

Chodzenie boso bywa przyjemne gdy stąpamy po miękkiej trawie czy puszystym dywanie. A co gdybyśmy tak, jak nasi praprzodkowie, musieli chodzić gołymi stopami po kamiennych drogach, ostrych skałach, gorącym piasku czy skutej lodem ziemi? Należałoby… wymyślić buty. Kiedy powstały pierwsze modele?

Niewygoda związana z chodzeniem boso dała się skutecznie we znaki już ponad 5 tysięcy lat temu. To właśnie w tym okresie żył Otzie – znaleziony w Alpach „człowiek lodu”. Jak się okazało, nosił on buty z jeleniej skóry, połączone z podeszwą ze skóry niedźwiedzia. Co ciekawe, były one dodatkowe wypełnione sianem, które nie wypadało dzięki wzmocnieniu plecionką z łyka.

Początek sandałom dali zaś prawdopodobnie mieszkańcy Afryki. Dowodem, że chronili oni stopy tego typu obuwiem, są naścienne malowidła egipskie, datowane na 1500 r. p.n.e. Najczęściej buty te wykonywano z plecionego papirusu. Właśnie taki model odkryto w egipskim grobowcu z 2000 r. p.n.e.

Sandały przyjęły się także u starożytnych Rzymian oraz Greków. Ich obuwie cechowały podeszwy z korka, drewna lub grubej skóry.

Amatorzy górskich wędrówek nie wyobrażają sobie życia bez butów. (Fot. Aneta Jamroży)

Od luksusu do standardu

W Średniowieczu zaś, nastąpiła moda na buty zakrywające stopy. Były one wtedy symbolem luksusu i wysokiej pozycji. Biedacy, czy też niewolnicy wciąż chodzili boso.

Około XIV wieku, obuwie zaczęło pełnić funkcje nie tylko praktyczną, ale i estetyczną. Do obiegu zaczęły wchodzić fantazyjne modele, które często choć rzucały się w oczy – bywały niewygodne, a nawet utrudniały chodzenie. Buty także zdobiono – m.in. złotymi okuciami.

Na początku XVII wieku pojawiły się obcasy. Te również nie miały łatwych początków, bo choć ciekawie wyglądały, sprawiały ich użytkownikom wiele problemów. Cieszyły się powodzeniem przez ok. wiek, by po przerwie, wrócić do modowych trendów w latach 60. XX wieku.

Dziś, moda nas już nie ogranicza. Buty pełne, sandały, koturny, szpilki – wybór jest ogromny. Mimo to, wciąż jednak są osoby, które wolą chodzić boso. Jak choćby Wojciech Cejrowski….

CZY WIESZ ŻE…
– Pierwsze buty dla modnisiów – tzw. „poulaine” pojawiły się w Średniowieczu. Miały zadarte szpice, których długość… była określana prawnie. Maksymalnie 6 cali (14,5 cm) mógł mieć szpic ludzi z gminu, 12 cali – panów, a aż 24 cale, czyli 61 cm – osoby szlachetne urodzone. Po pewnym czasie stwierdzono jednak, że używanie tych modeli butów jest… niebezpieczne.
– Szycie butów jest jednym z najstarszych zawodów świata. Aż do drugiej poł. XIX w. szewcy pracowali ręcznie. Pierwsze maszyny do produkcji weszły dopiero w 1885 r.  

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin