Podpisana już przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa o mObywatelu będzie ogłoszona lada dzień. „Od 14 lipca aplikacja będzie trzecim obok dowodu i paszportu, dokumentem tożsamości” – napisał na Twitterze minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński.
Ustawa ma na celu m.in. „wprowadzenie podstaw do wykorzystywania i uznawania dokumentów elektronicznych, obsługiwanych przy użyciu aplikacji mObywatel, w życiu codziennym, co najmniej tak powszechnie, jak to ma dziś miejsce w przypadku tradycyjnych dokumentów nieelektronicznych – w szczególności doprecyzowanie warunków wykorzystywania i uznawania dokumentu elektronicznego, obsługiwanego przy użyciu aplikacji mObywatel (dokument mObywatel), stanowiącego dokument tożsamości, który ma służyć jako mobilny odpowiednik dowodu osobistego”.
mDowód w urzędach, bankach czy przychodniach
Nowy, cyfrowy dokument tożsamości, ma być powszechnie uznawany, np. w urzędach, bankach czy przychodniach oraz we wszystkich miejscach, gdzie konieczne jest potwierdzenie tożsamości.
W 2017 roku aplikacja mObywatel została po raz pierwszy udostępniona jako usługa mTożsamość. Pozwalała na posługiwanie się dokumentem zawierającym dane użytkownika pobrane z rejestru PESEL oraz Rejestru Dowodów Osobistych, które m.in. odpowiadały danym, jakie zawierał wydany użytkownikowi dowód osobisty.
- PRZECZYTAJ TEŻ: Rzeszowski Budżet Obywatelski. Czas start!
Aplikacja jest stale modyfikowana poprzez rozwijanie oraz rozbudowywanie o kolejne usługi. Aktualnie zaś zawiera usługi takie jak:
- mObywatel,
- mPojazd,
- mPrawo Jazdy i Punkty Karne,
- mLegitymacja szkolna,
- mLegitymacja studencka,
- Bilkom – bilety kolejowe,
- eRecepta,
- Karta Dużej Rodziny (mKDR),
- Unijny Certyfikat Covid,
- Polak za granicą,
- Koronawirus: informacje i zalecenia (usługa zawieszona),
- Legitymacja UUT (UUT – ulgowe usługi transportowe),
- Diia.pl (mobilny dokument tożsamości dla obywatela Ukrainy),
- Naruszenia środowiskowe,
- Legitymacja emeryta-rencisty,
- Legitymacja adwokacka,
- Legitymacja poselska.