Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 1 marca 2024

Rzeszowski Budżet Obywatelski. Czas start!

Jolanta Kaźmierczak i Konrad Fijołek
Wiceprezydentka Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak pogrążona w rozmowie z prezydentem Konradem Fijołkiem pośród budek dla owadów w paku przy ul. Ul Błogosławionej Karoliny. Urządzono go dzięki Rzeszowskiemu Budżetowi Obywatelskiego. ( Fot. Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa)

W 2023 roku na pomysły mieszkańców w Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim przeznaczono 9,4 mln zł. Zgłaszać swoje propozycje można do 21 lipca.

Przypomnijmy, że budżet obywatelski w Rzeszowie pierwszy raz został ogłoszony 2014 roku. Przez te kilka lat z dzięki tym pieniądzom wykonano aż 262 inwestycje.

– Zachęcam wszystkich do oddawania głosów i zgłaszania projektów. Budżet obywatelski to takie uosobienie demokracji – mówi Waldemar Wilk, zastępca przewodniczącego Rady Osiedla Franciszka Kotuli w Rzeszowie.

Dzięki jego pomysłowi i zaangażowaniu mieszkańców z pieniędzy z BRO urządzono park przy ul. Bł. Karoliny”.

Dlatego jeśli ma się pomysł i chęci, to propozycje do tegorocznego budżetu można zgłaszać do 21 sierpnia. Po zweryfikowaniu projektów przez komisję, które potrwa do 18 sierpnia, w ciągu kolejnych trzech dni zostanie przygotowana lista projektów dopuszczonych do głosowania. Skargi tych, którzy nie zostali wpisani na listę będzie można składać do 28 sierpnia.

Samo głosowanie mieszkańców Rzeszowa w budżecie obywatelskim potrwa od 8 września do 8 października, a jego wyniki poznamy 13 października.

Ile kosztuje w Rzeszowie kosz na śmieci?

Aby wszystko uprościć, uruchomiono stronę www.rbo.erzeszow.pl. Znajduje się tam np. „cennik działań”.

– Osoby zgłaszające projekt są w stanie sprawdzić ile te działania rzeczywiście będą kosztowały. Np. posadzenie drzewa, postawienie ławki, wiaty kosza na śmieci – mówi Marzena Kłeczek-Krawiec, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Ci, którzy wolą porozmawiać osobiście na temat swoich pomysłów, powinni 10 i 17 lipca, w godzinach od 16 do 18:00 zajrzeć do Urban Labu na ul. 3 Maja. Będą tu czekać członkowie komisji ds. RBO.

Rzeszowski Budżet Obywatelski na 2024 rok będzie realizowany w trzech kategoriach zadań:

  • kategoria I to budowa, modernizacja lub remont infrastruktury miejskiej,
  • kategoria II dotyczy infrastruktury osiedlowej,
  • a kategoria III działań o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin