sob. 28 września 2024

Trzydziesty drugi mistrzowski tytuł dla zespołu z Tarnobrzega

Zespół KTS Enea Siarkopol po raz drugi pokonał w finale KU AZS Uniwersytet Ekonomiczny Wrocław i sięgnął po trzydziesty drugi już tytuł mistrzyń Polski. W tym sezonie ekipa z Tarnobrzega wygrała też rozgrywki Ligi Mistrzyń, trzeci raz z rzędu, a czwarty w historii klubu z Podkarpacia.

TENIS STOŁOWY. EKSTRAKLASA KOBIET

Po wygranej we Wrocławiu 3-0 rewanż w Tarnobrzegu dla zespołu trenera Zbigniewa Nęcka był formalnością i również zakończył się ww. wynikiem.

W rewanżu dla podkarpackiego zespołu punktowały: Fu Yu, Elizabeta Samara i Natalia Bajor. Oprócz Portugalki, Rumunki i Polki w zespole z Tarnobrzega w sezonie 2023/2024 występowały także Kinga Stefańska, Han Ying i Łucja Kobosz. W rundzie zasadniczej Enea Siarkopol zdobyła 40 punktów i wygrała wszystkie 14 spotkań. Niepokonane tarnobrzeżanki były też w półfinałach i finale.

Podkarpackiej drużynie podczas finałowej rywalizacji towarzyszyła wybitna reprezentantka Polski Li Qian. Po meczu w Tarnobrzegu odbyło się oficjalne pożegnanie jedyne reprezentantka naszego kraju, która stanęła na podium Mistrzostw Świata i 4-krotnej uczestniczki Igrzysk Olimpijskich.

– Bardzo się cieszę, że jest z nami Li Qian. Spędziła prawie 20 lat w klubie z Tarnobrzega i zmieniła historię polskiego, kobiecego tenisa stołowego. „Mała” zdobyła indywidualne Mistrzostwo Europy, wywalczyła brąz Mistrzostw Świata w deblu, wygrywała i grała w finałach TOP 12. Jako pierwsza reprezentantka Polski awansowała na Igrzyska i łącznie 4-krotnie wystąpiła w turnieju olimpijskim. A to tylko część jej osiągnięć w barwach Polski – mówił Zbigniew Nęcek, szkoleniowiec, który prowadził również reprezentację Polski i odkrył „Małą” dla polskiego tenisa stołowego.

Li Qian do Polski przyjechała już w styczniu 2002 roku. W miejscowym KTS-ie grała 20 lat. Polskie obywatelstwa otrzymała 18 października 2007 roku. Zagrała w 4 turniejach olimpijskich, wywalczyła Mistrzostwo Europy w singlu w 2018 roku i brązowy medal Mistrzostw Świata w deblu w 2015 roku. Wielokrotnie stawała na podium indywidualnych i drużynowych Mistrzostw Europy oraz Igrzysk Europejskich. Wygrywała oraz zdobywała medale w turniejach TOP 16 i cyklu Pro Tour. Ze swoim tarnobrzeskim klubem triumfowała w Lidze Mistrzyń i Pucharze Europy. Indywidualnie była 5 razy Mistrzynią Polski, a drużynowo 15-krotnie.

– Jestem szczęśliwa, że przyjechałam do Polski 22 lata temu, czuję się w Tarnobrzegu świetnie jak w domu. Nie jest to moja ostatnia wizyta, będą zawsze wracać tutaj jak do domu – mówiła wzruszona ze łzami w oczach Li Qian.

KTS Enea Siarkopol Tarnobrzeg – KU AZS Uniwersytet Ekonomiczny Wrocław 3-0