Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 17 maja 2024

Inter Gnojnica ma 75 lat! W sobotę wielki jubileusz

Jedną z imprez towarzyszących obchodom 75-lecia Interu Gnojnica był turniej dla byłych zawodników klubu (Fot. Stanisław Siwiec)

W najbliższą sobotę (18 listopada) odbędą się uroczystości jubileuszowe 75-lecia Interu Gnojnica. Klub z gminy Ropczyce jest jednym z najstarszych w powiecie ropczycko-sędziszowskim.

Rozpoczęcie działalności klubu z Gnojnicy datuje się na 1948 rok. Jednak już po wyzwoleniu okolic Gnojnicy spod okupacji niemieckiej rozgrywane były towarzyskie mecze piłkarskie, pomiędzy mieszkańcami Gnojnicy i Góry Ropczyckiej.

W 1948 r. staraniem pierwszego prezesa Feliksa Biesia oraz grupy miejscowych działaczy powołano do działalności Ludowy Zespół Sportowy Gnojnica – tak brzmiała pierwsza nazwa.

Z czasem przekształciła się ona w Ludowy Klub Sportowy „INTER” Gnojnica, a w latach 90. ubiegłego stulecia wybrano herb klubu oraz barwy: biało – czerwono – zielone.

– W latach 50. staraniem prezesa Emila Siwca powstała sekcja kolarska, która została wyposażona w cztery profesjonalne rowery i uczestniczyła w wyścigach organizowanych w Tarnobrzegu, Skopaniu a także w wyścigach lokalnych. W tym czasie przy klubie zainicjowano działalność teatralną. Wystawiano przedstawienia i skecze w nieistniejącym już budynku, właściwie baraku zlokalizowanym przy południowej części boiska. Niestety ta działalność została przerwana na wskutek działania cenzury, która nie dopuściła do wystawienia sztuki „Madejowe Łoże” – możemy przeczytać na stronie internetowej Interu.

Drużyna Interu Gnojnica z czasów początku klubu (Fot. inter-gnojnica.com.pl)

Piłkarze z Gnojnicy grali nawet w II lidze

Piłkarze gnojnickiego klubu występowali nawet na II-ligowym szczeblu. Mowa o Tomaszu Kocie, który mając 20 lat w sezonie 2011/2012 reprezentował barwy Resovii.

Zawodnicy rodem z Gnojnicy reprezentowali także inne kluby naszego regionu, jak chociażby Błękitnych Ropczyce, Lechii Sędziszów Młp., dębickiej Wisłoki. Grali także klubach spoza Podkarpacia. Tak było chociażby w przypadku Stanisława Kota, który reprezentował barwy Lublinianki.

Pucharowy mecz ze Stalą kibice wspominają do dziś

Jednym z najgłośniejszych meczów w historii Interu, który wspomina się do dziś, jest pojedynek z połowy lat 70.

Konkretnie w 1975 r. zespół z Gnojnicy rywalizował z występującą wówczas w I lidze (dzisiejsza Ekstraklasa), Stalą Rzeszów w Pucharze Polski.

– Pojedynek ten obserwowały, jak opowiadają najstarsi sympatycy Interu, liczne rzesze kibiców, którzy przybyli go zobaczyć z całego powiatu i okolicznych miejscowości – mówi Stanisław Siwiec, spiker i komentator sportowych zawodów z regionu ropczycko-sędziszowskiego.

Inter przegrał to spotkanie 1-7, a honorową bramkę dla niego zdobył Janusz Świstak.

Panie z Wisłą Kraków, panowie liderami na półmetku

Obecnie kibice klubu z Gnojnicy, którego prezesem jest Michał Bieś, emocjonują się zmaganiami futbolowych teamów żeńskich i męskich.

Drużyna pań walczy o ligowe punkty w III lidze. Ma tam okazję do rywalizacji z tak znanymi klubami, jak Wisła Kraków, KSZO Ostrowiec Św. czy Izolator Boguchwała. Zmagania te cieszą się sporą popularnością kibiców.

Męska drużyna Interu występuje z kolei w Klasie B – Dębica I, gdzie przewodzi całej stawce po jesiennej rundzie spotkań. W 9 meczach ekipa z Gnojnicy zdobyła komplet 27 punktów, a jej bilans bramkowy to 48-8.

W ramach tegorocznych uroczystości jubileuszowych Interu odbył się już piłkarski mecz pokoleń. Grała też drużyna kobiet z zespołem Rodzin i Przyjaciół sportowców Interu oraz odbyły się zawody szachowe i tenisa stołowego.

W świetlicy klubowej toczyły się rozgrywki w tenisa stołowego a na świeżym powietrzu grano w szachy (Fot. inter-gnojnica.com.pl)

Obchody jubileuszowe już w tę sobotę

Teraz przyszedł czas na uroczystości jubileuszowe, które odbędą się w najbliższą sobotę. Rozpoczną się one mszą świętą, która o godz. 16 zaplanowana jest w kaplicy p. w. św. Wojciecha w Gnojnicy Dolnej.

O godz 17.15 rozpoczną się z kolei obchody jubileuszowe w Wiejskim Centrum Kultury w Gnojnicy Dolnej.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin