Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 23 kwietnia 2024

Jarosław Hampel, żużlowiec Platinum Motoru Lublin: stawiano na mnie

W finale IMP sprzed 23 lat w Pile Jarosław Hampel (pierwszy z lewej) zajął 2. miejsce. Wygrał Jacek Gollob (w środku), a 3. miejsce zajął Jacek Krzyżaniak. (Fot. Speedwayevents)

Tytuł Indywidualnego Mistrza Polski wywalczył raz – w sezonie 2011, gdy okazał się najlepszy na torze w Lesznie. Ponadto ma w dorobku jeszcze trzy srebrne medale tej imprezy, a ich kolekcjonowanie rozpoczął w 2000 r, gdy stanął na II stopniu podium podczas zawodów w Pile. Teraz Jarosław Hampel wraca na ten obiekt, który przez wiele lat był jego żużlowym domem, bo przecież licencję zdobywał w barwach tamtejszej Polonii, reprezentując jej barwy w latach 1998 – 2002.

Trafił Pan na złoty czas w historii Polonii z wywalczeniem tytułu Drużynowego Mistrza Polski na czele. W złotej ekipie startował m.in. Hans Nielsen, z którym często miał Pan okazję jeździć w parze. Czy możliwość rozwoju pod skrzydłami tak wybitnego sportowca ukształtowała w jakiś sposób pańską karierę żużlową?

– Może nie ukształtowała, ale na pewno bardzo mi pomogła. W tamtym czasie miałem przecież okazję podpatrywać najlepszego zawodnika na świecie i uczyć się od niego. To z pewnością dało przysłowiowego kopa, jeśli chodzi o mój sportowy rozwój. Jazda z Hansem Nielsenem, ale także chociażby z Rafałem Dobruckim sprzyjała robieniu stałych postępów. Cały okres spędzony w Pile wspominam bardzo dobrze. Stawiano na mnie, czułem wsparcie ze strony klubu i mogłem stawiać kolejne kroki w swojej karierze. Był to ciekawy i przyjemny czas.

Czy to dobry pomysł, że turnieje IMP odbywają się w takich ośrodkach jak właśnie Piła?

– Myślę, że tak. W pewnym sensie będzie to służyć promowaniu zawodów tak wysokiej rangi jak Indywidualne Mistrzostwa Polski. Piła, która wróciła na mapę polskiego żużla to z pewnością dobre do tego miejsce. Z tego co słyszałem, wciąż bardzo dużo ludzi w tym mieście jest zainteresowanych sportem żużlowym, co widać po frekwencji na meczach drugiej ligi. Teraz ci kibice będą mieli okazję do oglądania najlepszych zawodników w Polsce i to będzie dla nich wyjątkowa okazja, żeby obejrzeć zawody takiej rangi, a zarazem swego rodzaju nagroda za tak duże oddanie dla naszej dyscypliny. Myślę, że wybór tej lokalizacji jako jednego z trzech finałów CANAL+ online IMP jest bardzo dobrym pomysłem.

– Jeśli mówimy Piła, to od razu na myśl przychodzi czarna nawierzchnia. Był to jeden z ostatnich, o ile nie ostatni obiekt w Polsce, pokryty właśnie klasycznym „żużlem”. Dzisiaj już to się trochę zmieniło, choć wciąż odcień nawierzchni jest ciemniejszy, niż gdziekolwiek indziej w Polsce. Jak może Pan scharakteryzować ten tor?

Na pewno jest to jeden z trudniejszych torów technicznie w naszym kraju. Ta nawierzchnia również swego czasu była dość specyficzna i nie każdy potrafił w Pile jeździć. Naprawdę jest to ciekawy obiekt i wymagający tor, który powinien zagwarantować fajne ściganie. A to przecież kibice lubią najbardziej.

– Wróćmy jeszcze na chwilę do wydarzeń z 2000 r.. Jeszcze jako nastolatek był Pan bliski zdobycia złotego medalu IMP, ostatecznie kończąc pilski finał na 2. miejscu…

Pamiętam, że to były trudne zawody. Rywalizowaliśmy na bardzo ciężkim torze, zmoczonym po opadach deszczu. Wtedy, jako młody chłopak, ścigałem się naprawdę na dobrym poziomie z najlepszymi zawodnikami w Polsce. Przede wszystkim praktycznie wszyscy byli ode mnie o wiele bardziej doświadczeni i mieli na koncie dużo sukcesów. Ostatecznie zdobyłem ten srebrny medal, co wciąż jest dla mnie powodem do dużej satysfakcji. Mam więc bardzo dobre wspomnienia z pierwszego finału IMP w Pile. Mam nadzieję, że co najmniej podobne wywiozę ze stadionu przy ul. Bydgoskiej także teraz.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin